Laž je vsakdanji del življenja, toda kako prepoznati lažnivce okoli sebe? Profesor psihologije razkriva jasen znak.
BBC-jev portal Science Focus je izvedel eksperiment, v katerem so preverjali, ali politiki v intervjujih govorijo resnico ali lažejo, televizijsko občinstvo pa je moralo oceniti, kdo laže in kdo govori resnico.
Ker noben politik ni pristal na sodelovanje, je namesto njih vskočil novinar. Bil je namreč dvakrat intervjuvan in obakrat je dobil vprašanje - kateri je njegov najljubši film. Enkrat je lagal, drugič pa povedal resnico.
"Na koncu smo prejeli okoli 30.000 klicev in videli, da je televizijska javnost reagirala enako kot v laboratorijskih poskusih – niso mogli ugotoviti, kdaj je lagal," je povedal profesor psihologije Richard Wiseman.
- Preberite tudi: Dva znaka, ki razkrijeta lažnivca (nove raziskave)
Ko pa so nato posnetek intervjujev predvajali še na radiu, se je sposobnost občinstva, da prepozna laž, drastično povečala.
"Vizualni znaki so zelo nadzorovani. Kako gestikuliramo, se smehljamo in izgledamo, je pod našim nadzorom. Ko pridemo do besed, ki jih izgovorimo, in kako jih izgovorimo, pa o tem ne razmišljamo veliko. In tu se zgodi razkritje. "Zato so ljudje, ko smo odstranili vizualni del, lahko prepoznali, kdo laže in kdo govori resnico," pravi Richard.
Psiholog trdi, da ne drži, da ljudje, ki ne vzdržujejo očesni stik, lažejo. "To je največji mit v svetu psihologije, neštetokrat preverjen. Anksiozni ljudje gledajo stran, sramežljivi gledajo stran, ljudje, ki nekaj pozabijo in se poskušajo spomniti, prav tako to počnejo. Takšno označevanje je napačno."
Povsem drugače pa je načinom, kako nekdo pripoveduje zgodbo. Ta namreč razkrije, ali človek laže. Govorica telesa, še pravi, ne izda zares laganja. Ključ je vedno v načinu pripovedovanja zgodbe in glasu.
"Iščite obotavljanja, zavlačevanja med koncem vprašanja in začetkom odgovora, pomanjkanje podrobnosti. Laganje je kognitivno težko. Pri laganju moraš razmišljati o tem, kaj oseba ve, kaj bo sodilo v zgodbo, kaj si že povedal. Vse to človeka preokupira, glas in tok zgodbe pa prav to potem vedno izdata," pojasnjuje Wiseman.
Povzeto po Science Focus.
Novo na Metroplay: "Ko pripoveduje o sebi, pripoveduje o vseh nas" | Ksenija Medved