"Um vam lahko povzroči veliko gorja – ali pa vas osvobodi." - dr. Robert A. Glover
Veliko moških, ki so zase zmotno prepričani, da jim zmenki ne gredo najbolje od rok, je obremenjenih s toksičnim sramom, omejujočimi prepričanji in zastarelimi paradigmami. Vse našteto biva v umu in um je mogoče spreminjati.
"Z umom lahko vodstvo prevzamete vi. Preoblikujete lahko svoja čustva. Postanete lahko dejavni v smeri uresničitve svojih želja," trdi psihoterapevt dr. Robert A. Glover v svoji knjigi Kralj zmenkov, v kateri razkrije vsa načela in ravnanja, ki moškim pomagajo postati uspešni v zmenkovanju.
Pri delu s svojimi moškimi klienti je spoznal, kako pomembno je moške podučiti o tem, kako preprosto se je v resnici pogovarjati z ženskami, dobiti njihovo telefonsko številko, iti z njimi na zmenek in na koncu tudi v posteljo. Veščine, s katerimi jih želi pred tem opremiti, pa se osredotočajo na dve najpomembnejši področju. Prvo je obvladovanje uma, pri čemer kliente spodbuja, da ozavestijo napačna in omejujoča prepričanja, zaradi katerih vsak konec tedna sami tičijo doma. Drugo pa je, seveda, praktično izpopolnjevanje. Svoje kliente namreč uči novih spretnosti in navad, s pomočjo katerih lažje pristopajo k ženskam, se pogovarjajo z njimi in dobijo v ljubezni in spolnosti to, kar si želijo.
Strah pred zavrnitvijo
Prva, in pogosto tudi največja, ovira na poti do tega, da moški postane suveren akter na področju zmenkovanja, je velik strah pred zavrnitvijo, vendar dr. Glover trdi, da je ta strah odveč in da zavrnitev v resnici ne boli.
George je bil prepričan, da brezposelni pleško, ki živi pri starših, nikakor ne more zanimati čudovite ženske. Potem pa je v nenadnem vzgibu, pred katerim si je dovolil podvomiti o svojih omejujočih prepričanjih, tvegal in ogovoril žensko, ki je v restavraciji pogledovala proti njemu. In četudi se je izkazalo, da je njeno zanimanje vzbudil zgolj zato, ker je naročil enako kosilo kot ona, ni dobil le le punce, temveč tudi službo pri Yankeejih.
Opisana prilika je sicer prizor iz priljubljene ameriške humoristične oddaje Seinfeld, a jo Glover uporabi, ker se z njo zlahka identificira zares veliko sodobnih moških, ki jih, tako kot so Georgea, nazaj držijo omejujoča prepričanja.
Omejujoča prepričanja so posledica tega, da ste si kot otrok boleče, strašljive ali nepredvidljive izkušnje nepravilno razložili. Ko ste kot otroci izkusili stisko, ste bili namreč prepričani, da takšni dogodki govorijo o vas. Tako je bilo zato, ker predel možganov, zadolžen za zavestno sklepanje, v otroštvu še ni razvit, zato takrat niste mogli vedeti, da je vaša interpretacija v resnici nepravilna.
Potem pa se je učinek te ’privzete paradigme’ na poti skozi življenje še krepil, napačna prepričanja pa so obarvala prav vsa področja vašega življenja (kariero, zdravje, finančni položaj, prijateljstva, srečo, odnose in spolnost).
A kot velja za Georgea Castanzo iz nadaljevanje Seinfeld, tudi pri vas vzrok za težave pri zmenkovanju, v odnosih in seksu ni to, da ste v resnici nekakšna nevredna zguba, ki si ne zasluži ljubezni.
Glover skratka trdi, da to, da ste plešasti, predebeli, presuhi, prestari, premladi, prerevni ali premajhni, ni vzrok umanjkanja zmenkov v vašem življenju, prav tako pa po njegovem mnenju tudi ne gre za to, da bi bile ženske nekakšne hladne mrhe, ki iščejo samo bogate tipe.
V nasprotju z vašimi omejujočimi prepričanji ženske v resnici ne morejo na prvi pogled ugotoviti, da ste zguba, je priznani psihoterapevt jasen.
3 vrste omejujočih prepričanj
Dr. Glover deli omejujoča prepričanja na tri tipe, to so: negativne misli, popačene misli in obsojajoče misli.
Nekaj primerov negativnih misli:
- Ne zaslužim si ljubečega odnosa.
- Nič zanimivega nimam za povedat.
- Z ženskami mi ne gre.
- Bojim se zavrnitve.
- Osramotil se bom.
- Prestar sem.
Nekaj primerov popačenih misli:
- Če me zavrne ena, me bodo zavrnile vse.
- Vse ženske so enake.
- Ženske ne marajo plešastih moških.
- Ženske iščejo le bogate tipe.
- Zavrnitev boli.
In nekaj primerov obsojajočih misli:
- Zavaljen lenuh sem.
- Ženske iščejo uspešne moške, ne zgub, kakršen sem jaz.
- Če ne morem na zmenek z lepotico, rajši sploh ne grem.
- Vse ženske so mrhe, mahnjene na denar.
Ah, pa saj gre torej samo za misli, porečete.
Kot izurjen psihoterapevt vam dr. Glover lahko zagotovi, da so posledice takšnih, do sebe toksičnih, misli lahko še kako resne. Omejujoča prepričanja, ki se izrazijo v negativnem toku misli, namreč vodijo v samokritiziranje, pasivnost, samopoškodovalno vedenje, depresijo, odlašanje, tesnobnost ter vsako umanjkanje zmenkov in seksa v življenju.
Več kot resno, se vam ne zdi?
A kaj storiti?
Dr. Glover na svojih delavnicah z moškimi klienti te izzove, da omejujoča prepričanja postavijo najprej pod vprašaj, nato pa jih zrušijo. In za to premore številna močna orodja, ki jih v svoji knjigi tudi predstavi.
Zavrnitev ne boli
Naj na tem mestu predstavimo enega od Gloverjevih načinov, kako ukrotiti ’vrhovnega poveljnika’ vseh omejevalnih prepričanj, t.j. strah pred zavrnitvijo.
Glover svoje moške kliente najprej spodbudi, da omejevalno prepričanje postavijo pod vprašaj. Pri strahu pred zavrnitvijo jim tako predstavi drugačen pogled na zavrnitev. Pove jim, da v resnici ’ni ženske, ki bi imela moč, da jih zavrne’ v smislu, da bi zavrnitev določila, koliko so kot človeško bitje vredni, pa tudi, da nezanimanje ene ženske še ne pomeni, da se bodo ostale odzvale enako. "Razložil sem jim, da ženska ni zavrnila njih, temveč je rekla ’ne’ zmenku ali seksu ali odnosu."
Strah pred zavrnitvijo lahko seveda postane tudi izgovor, da se moškim ni potrebno spopasti s kakšnim drugim strahov v ozadju, na primer s strahom pred komunikacijo z žensko, zato gre biti pretresanju ponotranjenih obsodb in popačenih prepričanj dovolj čuječen in iskren s sabo.
"Zavrnitev ne boli. Seseklja nas tisto, kar si v zvezi z besedo ’ne’ govorimo sami."
Pristop spreminjanja omejevalnih prepričanj in z njimi vedenj vodi skozi konkretne, tudi povsem praktične izzive, ki so zelo podobne terapevtskim pristopom postopnega izpostavljanja pri zdravljenju fobij.
"Poglejmo moč tega pristopa s primerom. V svojih dvajsetih se je dr. Albert Ellis, ustanovitelj razumsko čustvene terapije, na smrt bal žensk in njihove zavrnitve. Zato je sklenil, da ta svoj strah prežene tako, da se bo podvrgel zavrniti dvestotih žensk. V dveh tednih je pristopil k dvesto ženskam in jih povabil na večerjo. Zavrnile so ga vse razen ene in še tista na zmenek ni prišla! Čeprav torej ni dosegel niti enega zmenka, je premagal strah pred zavrnitvijo in se navsezadnje naučil živahnega družabnega življenja. V reviji Penthouse je začel objavljati kolumne o odnosih in še v svojih devetdesetih je slovel po tem, da je ’frajer’."
Morda ste majhni, plešasti, brezposelni in živite pri starših, vendar po dr. Gloverju to skratka ni tisto, kar vas omejuje. Omejuje vas zgolj tisto, kar o sebi mislite!
Za več branja Kralj zmenkov.
Preberite si tudi:
- 3 znaki, da ima oseba močan strah pred ZAVRNITVIJO
- Uspešna komunikacija tako, kot jo je pred 90 leti zastavil Dale Carnegie
Novo na Metroplay: “Vse, kar je za psiho preveč, nase prevzame telo” | Tomislav in Nina Senečić