Ste tudi vi eden od tistih, ki jih bolj kot vse drugo razbesni prav krivica? Potem je to članek prav za vas.
Niso vsi ljudje takšni, a še zdaleč niste osamljeni.
Nektere ljudje zaradi tega naravnost trpijo, drugi ostajajo povsem neprizadeti, tretji pa se izognejo posledicam za stvari, ki nikoli ne bi smele ostati nespregledane.
Nepravičnost in dvojna merila v tem svetu jezijo nemalo ljudi, izkazalo se je tudi, da za to obstaja evolucijski razlog. Še več. To, da nepošteno ravnanje vzbuja v ljudeh bes, je pravzaprav eden najbolj izvornih namenov jeze.
Tako pravi znanost
Pojav se imenuje nepravičnost. Ali preprosto povedano, če vložite enako količino truda kot nekdo drug, bi morali prejeti enako nagrado. To pričakovanje lahko velja za enako plačilo za enako delo, enako zaščito pred policisti ali enako možnost zastopanosti v pravnem sistemu. Pridni ste bili, davke plačujete in spoštujete zakone, mar ne? Ko je to pričakovanje kršeno, se razjezite.
Odpor do nepravičnosti je mogoče opaziti že pri otrocih, starih okoli tri leta, in celo pri nekaterih vrstah živali, kot so opice, ptice in psi.
Univerzalnost odziva nakazuje, da je jeza ob nepravičnosti prirojena.
Obstaja neverjeten videoposnetek, ki ponazarja odpor do nepravičnosti v najpreprostejši obliki iz raziskave primatologa Fransa de Waala.
V posnetku dve opici opravljata nalogo v laboratoriju. Sprva opice dobivajo enako nagrado za nalogo - kos kumare - in vse je čudovito. Potem pa se nagrada spremeni in ena od opic namesto tega prejme grozdje, torej veliko slajšo poslastico. Ko opica, ki še vedno prejema kumaro, opazi krivico, iz protesta vrže kos kumare v raziskovalca.
In vsi, ki so ta posnetek že kdaj videli, njeno reakcijo ne le razumejo in odobravajo, ampak so naravnost navdušeni.
De Waal pravi, da se je odpor do nepravičnosti pojavil pri ljudeh in drugih živalskih vrstah z namenom, da bi okrepili sodelovanje. Družba, ne glede na to, ali je živalska ali človeška, je za delovanje odvisna od družbenih pogodb, ki temeljijo na pravičnosti. Če je družbena pogodba prekršena, je nepravičnost avtomatično soočena s protestom in kaznijo, da bi se slabo vedenje zatrlo v kali.
Kar ljudi ločuje od naših bratrancev primatov, je to, da se ljudje ne jezijo le, ko so sami prevarani, temveč tudi, ko se krivica zgodi nekomu drugemu, še ve povedati De Waal.
V vaših možganih obstaja območje, imenovano anteriorna insula, ki se vklopi, ko zaznamo nepravičnost. Ta regija je vpletena v občutke empatije, pa tudi v občutek gnusa, kar nakazuje, da bi nas ob krivici lahko tudi dobesedno obhajala slabost. Tudi amigdala, območje za obdelavo čustev, se aktivira kot odgovor na krivico, kar posledično sproži občutke jeze.
Ljudje, ki se močno razjezi ob nepoštenostih, so v resnici najbolj pro-socialni ljudje. Žal pa je v družbi jeza še vedno po krivici negativno etiketirana. In zato, dokler se dober glas o pro-humani naravi jeze bolj ne razširi, prisluhnite naslednjemu nasvetu.
Poskusite umiriti svoj bes
Ko začutite, da vam je v lica šinil vroč ogenj krivice, si dajte na obraz vrečko zamrznjenega graha, da se ohladite. In to mislimo povsem resno. Hladni šok bo aktiviral 'potapljaški efekt', slednji pa je povezan z 'izklopom' paničnega odziva v vašem telesu.
Ta evolucijski odziv bi običajno sprožil skok v mrzlo vodo, s čimer bi telo prisilili, da varčuje z energijo in se osredotoči na dihanje. Ta isti princip lahko vedno uporabite tudi za čustveno sprostitev.
Obstaja pa seveda še ena opcija: zagrabite lahko kumare in vržete !
Povzeto po pisanju Dane G. Smith za Medium.
Novo na Metroplay: “Vse, kar je za psiho preveč, nase prevzame telo” | Tomislav in Nina Senečić