6 simptomov, ki jih ne smete NIKOLI prezreti

23. 5. 2024
Deli
6 simptomov, ki jih ne smete NIKOLI prezreti (foto: Profimedia)
Profimedia

Če opazite katerega od teh simptomov, se morate nemudoma posvetovati z zdravnikom.

Naša pljuča so aktivna 24 ur na dan, ne glede na to, ali smo budni ali spimo. Strokovnjaki ocenjujejo, da naredimo tudi do 20.000 vdihov na dan. Do 50. leta vdihnemo zrak približno 400 milijonov krat. Pljuča prinašajo kisik v kri, ga pošiljajo v vsako našo celico in pomagajo telesu, da se znebi ogljikovega dioksida, ki je nevaren in strupen, če se ne izloči. 

Ko se staramo, se starajo in spreminjajo tudi naša pljuča. Najpogosteje se zgodi, da diafragma oslabi, pljučno tkivo pa začne izgubljati elastičnost, kar lahko zoži dihalne poti. Kosti in mišice v prsnem košu se lahko skrčijo, kar pljučem pusti manj prostora, da se razširijo med vdihom in izdihom. S starostjo oslabi tudi naš imunski sistem, zaradi česar so lahko manj odporna na okužbe.

To so opozorilni znaki pljučnih bolezni, ki jih nikoli ne smete prezreti in na katere se je treba takoj odzvati.

1. Izkašljevanje krvi – takoj obiščite zdravnika!

2. Če ste neprestano zadihani brez pravega razloga ali velikega napora – ne ignorirajte tega simptoma, če se ponavlja in se ne izboljšuje.

3. Kronični kašelj – če traja dlje kot mesec dni, se nujno posvetujte z zdravnikom.

4. Piskanje v pljučih – to nakazuje, da vam je nekaj zožilo ali zamašilo dihalne poti, zato se oglasite pri zdravniku in preverite, kaj bi to lahko bilo.

5. Izkašljevanje sluzi – to je sicer povsem pogost in nenevaren simptom, a če traja dlje kot mesec dni, lahko nakazuje na kaj bolj resnega. 

6. Bolečina v prsnem košu – še posebej, če se poslabša, ko dihate ali kašljate – nujno obiščite zdravnika.

Hkrati se zavedajte, da je kajenje sovražnik pljuč. Tobačni dim zoži dihalne poti in oteži dihanje, razdražena pljuča pa povzročajo mučen in naporen kašelj. Sčasoma dim vedno bolj uničuje pljučno tkivo in lahko povzroči bolezni – kajenje namreč velja za najpomembnejšega povzročitelja pljučnega raka. Opustitev kajenja in zmerna telesna dejavnost na prostem sta pomembna preventivna ukrepa za čim boljše zdravje pljuč. Prav tako pa je pomembno ugotoviti, kaj ali kdo nam v življenju ne dopusti globoko dihati. Vedno imamo možnost si preurediti življenje. 

Vir: stil.kurir.rs

Novo na Metroplay: Neoliberalna država, ki privatizira javno dobro, potrebuje ženske | dr. Darja Zaviršek