Ali bi morali otroku povedati resnico o Božičku?

21. 12. 2023
Deli
Ali bi morali otroku povedati resnico o Božičku? (foto: shutterstock)
shutterstock

Medtem ko se večina strinja, da je lagati otrokom slabo, večina staršev naredi izjemo, ko gre za Božička – okrogloličnega, belobradega dobrotnika, ki v tem času ponoči obišče naše domove z jelenovimi sanmi, polnimi daril.

Seveda nekateri niso navdušeni nad tem. Nekateri starši nasprotujejo mitu o Božičku iz verskih razlogov; druge skrbi, kaj se bo zgodilo, ko bo njihov otrok neizogibno izvedel – po navadi od drugih otrok – da Božiček ni resničen.

Drugi pa se z veseljem spominjajo svojih božičnih doživetij iz otroštva in upajo, da bodo nekaj te čarobnosti ponovno doživeli s svojimi otroki. Toda kakšen učinek ima vse to na otroke in njihov razvoj – bi bilo bolje, da jim kar takoj povemo resnico?

Argumenti proti

Starše pogosto skrbi, da bo laganje o Božičku na koncu spodkopalo otrokovo zaupanje vanje. Čeprav je to mogoče, pa obstajajo rešitve za to. Na primer, ko vaš otrok začne dvomiti o obstoju Božička, lahko z njim odkrito spregovorite o tem, zakaj ste podpirali njegovo verovanje, na primer zato, da bi mu pričarali čaroben praznični čas.

Mogoče je sicer tudi to, da bi vam otrok zameril prevaro ali podvomil o vaši presoji na drugih področjih – toda če boste z njim iskreni glede tega, zakaj je ta situacija izjema, je malo verjetno, da vam bo otrok zameril za dolgo časa.

Druga potencialna težava je, da spodbujanje v verovanje v Božička lahko otrokom oteži razlikovanje med domišljijo in resničnostjo – in morda celo zamakne njihov kognitivni razvoj.

Vendar raziskave kažejo, da se sposobnost razlikovanja med dejstvi in fikcijo dejansko začne zgodaj v otroštvu in se s starostjo okrepi. Pravzaprav nekatere študije kažejo, da imajo otroci z bogato domišljijo dejansko boljše sposobnosti prepoznavanja meja med domišljijo in resničnostjo.

Darilo za Sensa bralce: Brezplačen priročnik s skrivnostmi tradicionalne kitajske medicine

Argumenti v prid

Obstajata en glavni argument v prid temu, da pustite svojemu otroku verjeti v Božička. To je veselje, ki mu ga prinese zamisel o prijaznem starem možu z belo brado in vrečo daril. 

Zaključek?

Obstajajo prednosti in slabosti in ni dokazov, da bi bili otroci v katerem koli primeru oškodovani. Dejansko otroci nenehno ocenjujejo, kaj verjamejo ljudje okoli njih – in aktivno ocenjujejo uniformnost takšnih prepričanj, da bi prišli do zaključkov o verjetnosti različnih trditev. Ko se razvije otrokovo vzročno sklepanje (»Božiček je predebel, da bi se stlačil skozi dimnik«), na koncu spozna, da Božiček ni resničen, medtem ko razume, da so druge stvari, ki jih dejansko ne vidijo, na primer bakterije, resnične.

Ključna naloga za starše pa je zagotovo spopadanje z morebitnim razočaranjem, ki nastopi, ko njihovi otroci navsezadnje izvedo resnico.

Povzeto po Theconversation.com

Preberite tudi:

Novo na Metroplay: Maja Keuc iskreno o življenju na Švedskem in kaj jo je pripeljalo nazaj