Ali lahko rastline berejo naše misli?

16. 12. 2024
Deli
Ali lahko rastline berejo naše misli? (foto: ai)
ai

Zgodba Cleva Backsterja raziskuje osupljivo idejo, da rastline ne le čutijo, temveč lahko zaznajo naše misli in čustva.

Philodendron, znan po svojih velikih listih, je bil pogosto uporabljen v številnih eksperimentih Cleva Backsterja. Njegove raziskave naj bi pokazale, da lahko rastline berejo misli.

Cleve Backster, eden najbolj priznanih preučevalcev detektorjev laži v 60. letih prejšnjega stoletja, je nekoč sedel v svoji pisarni. Ker mu je bilo dolgčas, je na svojo rastlino Dracaena massangeana priključil detektor laži in se odločil, da bo zažgal njen list. Takrat se je zgodilo nekaj nenavadnega – v trenutku, ko je sprejel odločitev, je detektor pokazal nenavaden vzorec, še preden je sploh izvedel svojo namero.

Preberite tudi:

Ker je bil Backster strokovnjak za branje rezultatov, je dvakrat preveril opremo in ugotovil, da ne gre za naključje – rastlina je očitno zaznala njegovo misel.

V naslednjih letih je Backster s pomočjo svojih kolegov izvedel na stotine testov na več kot 25 vrstah rastlin. Rezultati so pokazali:

  • Rastline pogosto "padejo v nezavest", ko začutijo grožnjo.
  • Rastline zaznajo laži pri ljudeh med intervjuji, kjer je bilo posameznikom naročeno, naj deloma lažejo.
  • Rastline imajo spomin na različne osebe in lahko berejo misli svojih skrbnikov, tudi če so oddaljeni tisoče kilometrov.
Trenutek, ko je avstralski premier padel z odra: “Bilo je prikupno”

Da bi izključil človeški vpliv, je Backster zasnoval sistem, kjer so kozice naključno umrle v vreli vodi, ne da bi kdorkoli vedel, kdaj se bo to zgodilo. Rastline so tudi tokrat zaznale dogajanje.

Leta 1968 je svoje ugotovitve predstavil širši znanstveni skupnosti. Več kot 7000 znanstvenikov je zaprosilo za kopijo rezultatov, ki so bili kasneje objavljeni v različnih publikacijah.

Je vse to res?

Backsterjeve raziskave so bile pogosto deležne kritik, vendar so jih nekateri znanstveniki podprli. Celo ekipa iz oddaje Mythbusters je poskusila ponoviti njegove eksperimente, vendar brez uspeha, kar je Backster pripisal neustreznim metodam.

Njegovi poskusi so kljub temu številnim ljudem pomagali znova odkriti staro prepričanje, da so rastline inteligentna bitja, ki imajo svoje misli in občutke.

Čeprav ni mogoče trditi, da vse njegove ugotovitve držijo, nekateri še vedno verjamejo, da rastline zaznavajo človekove misli, čustva in duševno stanje. Knjiga Skrivnostno življenje rastlin podrobno obravnava Backsterjeve eksperimente in številne druge fascinantne zgodbe o rastlinah. Za bolj znanstveno podkrepljen vpogled v čutila rastlin pa je priporočljiva knjiga Kaj vedo rastline. 

Vir: smilinggardener.com

To slovensko hribovje naj bi vsebovalo zdravilno energijo