24. 1. 2022, 10:30

Amber Hatch o tehniki čuječnosti za starše: »Ker vzgoja otrok ni lahka naloga!«

profimedia

»Vzgoja otrok ni lahka naloga, saj je na tehtnici veliko: način komunikacije z otroki v njihovih zgodnjih letih odločilno vpliva na naš odnos z njimi, ko odrastejo, in na njihov razvoj.«

Zdi se, kot da te dni vidimo priljubljeno metodo za aktivno povečanje zbranosti in zmožnosti obvladovanja praktično vsepovsod. Ne bi nas torej smelo presenetiti, da je čuječnost našla svojo pot tudi v priročnike za starševstvo. Eden takšnih je tudi Čuječnost za starše, ki ga je napisala Amber Hatch, sicer mama treh otrok in hkrati avtorica petih knjig na temo čuječnosti in starševstva, katere dela so bila prevedena v več kot 17 jezikov.

Biti čuječen

'Biti čuječen' v sami osnovi pomeni enostavno to, da nekaj budno opazujemo in razmišljamo o tem, pa tudi, da smo skrbni in pazljivi. V takšnem stanju smo samo po sebi v trenutkih, ko v kuhinji previdno ravnamo z nožem ali pozorno spremljamo, kdaj bo pripeljal avtobus.

"Ko smo čuječi, izkusimo življenje točno takrat, ko se dogaja. Če čuječnost poglobimo, se lažje povežemo s svetom okoli sebe in se počutimo manj same. Ta občutek polne prisotnosti v izbranem trenutku namreč poudari naše dojemanje seta in ga naredi bolj resničnega. Ko smo čuječi, lahko opazujemo, kako nam misli tečejo, namesto, da bi se jim pustili odnesti. Bolje se zavedamo občutkov, ne glede na to, ali gre za veselje, žalost, zadovoljstvo ali jezo, in lažje izberemo, ali se bomo nanje odzvali ali ne," ve o čuječnosti povedati avtorica.

Čuječnost pa ni le prijetno stanje, v katerega občasno sami po sebi zapademo. Še kako si jo/ga lahko tudi privzgojimo.

"V nasprotju z drugimi vrlinami, kot sta potrpežljivost in velikodušnost (za katere se je treba včasih nekoliko bolj potruditi), je čuječnost preprostejša: kakor hitro opazimo, da so nam misli odtavale, smo že spet čuječi. Neizogibno je namreč, da tu in tam pozabimo, kaj pravzaprav počnemo, in nam misli uidejo kam v preteklost, prihodnost ali načnejo kakšen drug scenarij. Ko pa se ponovno osredotočimo na dihanje, se lahko vrnemo v tukaj in zdaj, in različne motnje gredo mimo nas."

Vsakič, ko si torej zadamo, da bomo svojo pozornost usmerili v dani trenutek, nato pa to ponavljamo, dejansko že 'vadimo čuječnost'. Ta nam bo zlagoma nato počasi prešla v kri, tako da se nam bo čuječnost kmalu zdela kot naše povsem naravno stanje.

Številne koristi

Prakticiranje čuječnosti prinaša številne koristi za naše fizično in duševno blagostanje. Z njeno pomočjo smo mirnejši, pozornejši, bolj se zavedamo samih sebe, življenje izkušamo globlje in smo bolj povezani z okolico.

"Ko vadimo čuječnost, se začnemo sprejemati take, kot smo. To nam omogoči, da se bolje povežemo s sabo in tudi ljudmi okrog nas. Toda gola pozornost brez čustvene topline lahko pomeni tudi brezbrižnost. Zato zdravi odnosi zahtevajo še druge veščine povezovanja."

Budizem na tem mestu uči o štirih lastnostih, ki jih gre razvijati s pomočjo čuječnosti:

  • ljubeča naklonjenost,
  • sočutje,
  • veselje,
  • in notranji mir.

In čeravno čuječnost prvenstveno izvira iz budizma, nam nikakor ni potrebno postati budist, da bi jo pravilno prakticirali in od nje imeli koristi.

"Pomislila sem na najino večerno branje. S sinom sva veliko brala, vendar so mi misli pogosto odtavale – razmišljala sem o večerji in drugih opravkih ali se spraševala, kako dolgo bo trajalo, da bo zaspal. Šele ko sem začela brati čuječe, sem ugotovila, kako vznemirljivo je, ko posluša in si ogleduje zgodbo ali ko se sprašuje, kaj se bo zgodilo. Takrat sem začela deliti njegovo navdušenje in razburjenje. Obnem me je žalostilo, da sem mu kadarkoli brala drugače. Toda na srečo je še majhen in imava pred sabo še veliko priložnosti za skupno branje knjig." - Kate, mama enoinpolletnega Zacha
Čuječnost za starše

Čuječnost izboljša življenje vsakomur, vendar bodo prav starši te prednosti še toliko bolj cenili. Da bi bili kos novemu družinskemu življenju, morate pogosto usvojiti nove tehnike in veščine, kar je zlasti pomembno v prvih letih otrokovega življenja.

emka.si

Zato bo knjiga Čuječnost za starše bo pomagala staršem, ki se prvič srečujete s starševstvom in čuječnostjo, te že starši, vendar vam je čuječnost nova, ali pa že uporabljate čuječnost, vendar potrebujete pomoč pri njenem vključevanju v družinsko življenje.

S pomočjo napotkov iz knjige boste lahko vadili in se naučili, kako v kriznih situacijah ohranite mirno kri, kako se bolje povežete z otrokom, kako se odzivate na njegov jok, kako se z otrokom igrate, mu pomagate razvijati pozitivno naravnanost, kako se ukvarjate s težavnim vedenjem in še in še. S pomočjo čuječnosti boste razvijali lastnosti, kot so ljubeča naklonjenost, sočutje, veselje in notranji mir.  Zadnja štiri poglavja v knjigi opisujejo načine za poglobljeno izvajanje meditacije oziroma za izvajanje meditacije pod strokovnim vodstvom ali na meditativnem oddihu; vse to v okviru družinskega življenja. V knjigi boste našli tudi anekdote, nasvete in primere drugih staršev, ki raziskujejo prednosti in izzive čuječnosti v družini.

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord