Marko Purišić, znan kot Baby Lasagna, je 28-letni glasbenik iz Umaga, ki večkrat iskreno spregovori o svojem duševnem zdravju. V nedavnem intervjuju je odprto spregovoril o svoji anksioznosti in depresiji ter pozval ljudi, naj poiščejo pomoč, ko jo potrebujejo.
Ko se pogovarjaš z ljudmi, slišiš, kako jih je Lasagna osvojil s svojo preprosto "prizemljenostjo in poštenostjo", nekatere pa je navdušil tudi z odprtim govorjenjem o lastnih duševnih težavah in načinih, kako jih je premagoval.
V enem izmed nedavnih podkastov je povedal: "Zame je problem današnje družbe, da je vse ekstremno. Vsi gredo v ekstreme, vse je pornografija, vse je nabito, vse je tako velik šov ... počilo bo! To ni vzdržno.
Sem lik, ki si bo nadel masko ego tipa, samo zato, da bom lahko prikril svojo negotovost in jo uporabil za podporo temu, kar počnem, ker sicer tega ne bi mogel doseči.
Današnji čas je čas tesnobe in depresije. Zdaj je postalo celo moderno, da vsi rečejo, da so anksiozni! Vsi trpijo zaradi tesnobe! Verjetno je res, da se je število povečalo, vendar si ljudje s tem predstavljajo, kot da je to postalo del njihove osebnosti.
Veste, srečam nepoznano osebo, ni minilo tri minute, pa mi že reče: Poslušaj, tesnobna sem. Ne vem njenega imena, pred tremi minutami si mi dala prvič roko ... Seveda tega ne smemo zanikati, ker je to resničen problem. Ampak poznam tudi ljudi, ki jim je spolna usmerjenost postala del njihove osebnosti, kot da kot oseba nimajo nič kaj več ponuditi. Kot da je to to ... Žalostno,« je razmišljal v podkastu Marko Purišić.
Povedal je tudi, kako zmeden je bil, ko je čutil, da potrebuje psihološko pomoč: "Preden sem odšel po pomoč, sem si mislil: kaj bom pa tam ... Potem pa ne veš, kje pomoč iskati, h komu iti ... Potem sem staršem rekel, da mislim, da bi moral nekam, da bi se pogovoril."
"Če ima kdo psihične težave in to posluša, mu želim reči: Pojdi k psihologu, pojdi tja, kjer ti lahko pomagajo. Samo pojdi ..." je dejal trenutno najbolj priljubljen hrvaški glasbenik.
Kako pa je izgledala njegova depresija? "Nisem mogel ostati med ljudmi in sem pobegnil v izolacijo svojega stanovanja. Čutil sem pritisk, kot bi bilo moje srce v pesti nekoga drugega, ki ga je neusmiljeno stiskal. Sledila sta mi utrujenost in obup, skratka padel sem v depresijo. In v nekem trenutku je tema postala neznosna" – je za bitno.net povedal Marko Purišić. "Poklical sem očeta, ki je točno vedel, kaj potrebujem. Peljal me je k prijatelju duhovniku na pogovor. Po srečanju in pomembnem pogovoru z njim je tema počasi začela izginjati."
PSIHOLOGINJA O BABY LASAGNI
Splitska psihologinja Andrea Čvrljak poudarja, da javno govorjenje o duševnih težavah pomaga destigmatizirati te probleme in nudi podporo drugim:
"Kar Marko govori, je zelo pomembno, saj ozavešča prebivalstvo o prisotnosti problema in nudi podporo drugim, ki imajo enako težavo. Poleg tega destigmatizira duševne motnje. Destigmatizacija nam pomaga najti rešitev za naš problem.
Marko Purišić daje vtis svobodne, občutljive, preproste in ustvarjalne osebe. Njihov celoten nastop lahko sporoča, da se kljub očitnemu razvoju digitalnega sveta vračamo h koreninam. Govori o svojih težavah, in ko javna osebnost o tem prostodušno spregovori, ozavešča mlade o problemu. Pošilja sporočilo, da je v redu, da se tako počutimo, da sprejmemo svoje psihološko stanje in da iščemo rešitev.
Anksioznost in depresija sta med mladimi v porastu. Vzrok je psihološki konflikt, ki pa ni nujno v nas. Sprožilci so lahko okoljski dogodki. Pomembno je razmišljati s funkcionalnim pristopom."
Čvrljakova pa je javno namenila tudi nekaj nasvetov mlademu glasbeniku, ki je čez noč postal svetovna zvezda: "Zagotovo je to zanj sedaj velik izziv, intenzivni uspehi nas spodbujajo, a tudi prevzamejo v svetu, kjer se od našega nastopa veliko pričakuje. Svetovala bi mu, naj gre počasi, naj si vzame čas."
Vir: slobodnadalmacija.hr
Preberite si še:
POGLEJTE SI NOV SENSA PODKAST Z MARJANOM OGOREVCEM:
Novo na Metroplay: "Če bi ljudje vedeli, kakšno je to mučenje, koliko je solz in trpljenja …" | Sara Isaković