Vanesa Kotnik: "Večkrat slišim, da je Bali preveč turističen, ampak to rečejo tisti, ki..."

8. 11. 2024
Deli
Vanesa Kotnik: "Večkrat slišim, da je Bali preveč turističen, ampak to rečejo tisti, ki..." (foto: Vanesa Kotnik)
Vanesa Kotnik

Predstavljajte si dneve, ko boste v miru meditirali ob zvokih valov, se sproščali v naravi, ki kar diha življenjsko energijo, in prejemali navdihujoče vpoglede, ki vam bodo osvetlili pot naprej. To vse se zgodi na Baliju, pravi Vanesa Kotnik, ki vas vabi na 10-dnevni oddih na Baliju.

BALI: OTOK STARODAVNIH MODROSTI 

Obstaja majhen otok, kjer ljudje živijo v tesni povezanosti z vsem, kar jih obdaja. Zanje je to tako naravno kot dihanje. Ta otok nas opominja na moč, ki jo nosimo v sebi. Je kraj, kjer je življenje pristno, polno otroškega raziskovanja in druženja ob globokih pogovorih. Prostor ritualov in stare modrosti, ki smo jo v hitrem tempu življenja pozabili. Prostor, kjer je dovolj, da preprosto si.

DUHOVNA PRAKSA KOT ZDRAVILO 

Na Bali sem prvič prišla leta 2016, in že takrat me je takoj prevzel občutek povezanosti – s sabo, z neznanci, z naravo in z zemljo, na kateri še nikoli prej nisem stala. Rekla sem si: "Sem se še vrnem." Od takrat sem se vrnila še dvakrat, tokrat za nekaj dobrih mesecev.

V svojem življenju sem prepotovala že veliko krajev, vendar mi noben ni dal takega občutka pripadnosti kot ta majhen indonezijski otok, poln nasmehov ljudi, ki nimajo moderne tehnologije ali razkošnih hiš in avtomobilov. Imajo nekaj veliko dragocenejšega – stik z višjo energijo narave.

Vanesa Kotnik: "Večkrat slišim, da je Bali preveč turističen, ampak to rečejo tisti, ki..."
Vanesa Kotnik

V knjigi The Awakened Brain, ki jo je napisala Lisa Miller, profesorica klinične psihologije, sem prebrala, da imajo ljudje z močno duhovno prakso po študijah do 80 % manjše tveganje za depresijo. Raziskava, v kateri so primerjali MRI posnetke možganov, je pokazala, da imajo osebe z redno duhovno prakso aktivnejšo prefrontalno skorjo, kar je povezano s pozitivnejšimi čustvi. Morda je prav to razlog za vse pristne nasmehe, ki sem jih vsak dan srečevala na Baliju.

DAROVI V IMENU ZAUPANJA V ŽIVLJENJSKO ENERGIJO

Na Baliju prevladuje hinduizem, ki se razlikuje od tistega v Indiji. Balijski hinduizem časti številne hindujske bogove, kot sta Višnu in Šiva, vendar vključuje tudi starodavna balijska božanstva, duše prednikov in naravne duhove, kar tvori posebno mešanico animizma in hinduizma. Balijski hinduizem obsega številne obrede, tesno povezane z naravnimi cikli in skupnostjo. Del vsakdanje prakse so darovi (canang sari), namenjeni pomiritvi duhov in čaščenju božanstev. Te darove pripravljajo vsak dan, včasih tudi ponoči, saj imajo nekatere družine večje domače templje.

Na svoji poti skozi obmorsko mesto Sanur sem srečala gospo, ki mi je zaupala, da vsak dan skupaj s hčerko izdela kar 150 majhnih darov kot izraz zaupanja v božanstvo. Podnevi dela v svoji trgovini, zato s hčerko darove pripravljata ponoči. Ne dela tega iz strahu pred kaznijo, če bi kak dan izpustila, ampak iz globokega spoštovanja in hvaležnosti naravnim energijam in prednikom. 

PONOTRANJEN KONCEPT KARME

Tako kot v indijskem hinduizmu Balijci verjamejo v karmo in reinkarnacijo, vendar imajo svoje interpretacije. Pogosto se osredotočajo na ohranjanje ravnovesja med dobrim in zlim ter harmonijo z naravo. Otok je zelo varen, ljudje pa so vedno pripravljeni pomagati drug drugemu. To lahko pripišemo ponotranjenemu konceptu karme – če delam dobro, dobim dobro.

Enkrat smo s prijateljicami ostale na poti med Ubudom in Lovino, kjer ni bilo nobene možnosti za prevoz nazaj. Prosila sem za pomoč lastnika majhne lokalne trgovinice. Moški srednjih let je z nasmehom zaprl svojo trgovino in nas peljal nazaj do mesta v svoji trideset let stari Toyoti. Ljudje si med seboj pomagajo in dajejo občutek, da si del ene velike skupnosti.

V izjemno individualistični evropski družbi sem ta občutek pripadnosti pogrešala še preden sem imela stik z drugimi kulturami. Pripadnost je morda res v našem DNK, saj smo v osnovi plemenska bitja.

Vanesa Kotnik: "Večkrat slišim, da je Bali preveč turističen, ampak to rečejo tisti, ki..."
Vanesa Kotnik

DOM ISTOMISLEČIH LJUDI

Večkrat slišim, da je Bali preveč turističen. To običajno slišim od ljudi, ki ga še nikoli niso obiskali, ali pa od tistih, ki se tja odpravijo z večjimi agencijami. Sama sem vedno potovala v lastni režiji in se nikoli nisem odločila obiskati prvih deset znamenitosti na TripAdvisorju. Raje sem se pogovarjala z domačini, ki sem jih srečala na poti, in ti so mi z veseljem pokazali skrite kotičke otoka, kjer je Bali še vedno pristno veličasten.

Namesto da bi v vrsti čakala na obred čiščenja v vodnem templju Tirta Empul, sem se raje odpravila v manj znani vodni tempelj nekoliko višje od Ubuda, kjer smo bile same z domačini. Res je, da so kavarne v Ubudu polne digitalnih nomadov, vendar ne gre za “tipične” turiste. Večinoma srečaš ljudi, ki so tja prišli s podobnim namenom kot jaz – da najdejo svoj mir in ponovno vzpostavijo stik z življenjsko silo. Seveda pa se vedno najde kdo, ki bo tri ure čakal v vrsti za fotografijo pred templjem Lempuyang.

Če ste po slikah mislili, da je pred famoznimi “vrati nebes” voda, naj povem, da gre zgolj za ogledalo, ki ga uslužbenci namestijo pod vaš telefon, da ustvarijo optično iluzijo.

Vanesa Kotnik: "Večkrat slišim, da je Bali preveč turističen, ampak to rečejo tisti, ki..."
Vanesa Kotnik

10-DNEVNI ODDIH NA BALIJU MAJ/AVGUST 2025

Po nekajmesečnem raziskovanju otoka v lastni režiji in opravljenem tečaju za učiteljico joge na Baliju sem začutila željo, da to čarobnost delim z drugimi. Letos sem zavihala rokave in pripravila program za svoj prvi izobraževalni oddih na Baliju. Namenjen je vsem, ki čutite, da se vrtite v krogu vsakodnevnih obveznosti in pričakovanj. Morda se vam zdi, da vaša energija bledi, ustvarjalnost izginja in da vaša prava strast ostaja skrita.

Kaj, če bi vam ponudila priložnost, da se za trenutek ustavite, globoko vdihnete in se posvetite le sebi? Na desetdnevnem oddihu na čarobnem Baliju bomo skupaj ustvarili prostor za obnovitev, povezovanje in notranji mir.

Program zajema*:

  • Bivanje v času oddiha
  • Zajtrk in večerjo
  • Masažo ob prihodu
  • Jutranjo in večerno jogijsko prakso različnih stilov (vključuje tudi zunanje vaditelje)
  • Somatske prakse, kot so dihalne tehnike, plesno-gibalna terapija, meditacija
  • Izobraževalne ure, ki temeljijo na jogijskih naukih in hinduistični filozofiji
  • Raziskovanje skritih delov otoka
  • Obrede pod vodstvom domačinov (Agni Hotra-vedski ognjeni obred)

*pridržujem si pravico do spremembe programa

To ne bo le oddih od vsakdanjika. To bo potovanje v vaše srce, kjer boste lahko prisluhnili svoji notranji modrosti, se povezali s svojo resnično naravo in začutili, kaj si resnično želite od življenja.

Vanesa Kotnik: "Večkrat slišim, da je Bali preveč turističen, ampak to rečejo tisti, ki..."
Vanesa Kotnik

Predstavljajte si dneve, ko boste v miru meditirali ob zvokih valov, se sproščali v naravi, ki kar diha življenjsko energijo, in prejemali navdihujoče vpoglede, ki vam bodo osvetlili pot naprej.

Čas je tukaj in zdaj.

Prijave sprejemamo na info@theskinequation.com, več o programu si lahko pogledate na www.theskinequation.com.

To slovensko hribovje naj bi vsebovalo zdravilno energijo

Novo na Metroplay: "Vse več mladih zboli za rakom" | Klara Čampa