Vaše oči povedo več, kot mislite: razkrivajo vaš izvor in lastnosti

11. 4. 2025
Vaše oči povedo več, kot mislite: razkrivajo vaš izvor in lastnosti (foto: Profimedia)
Profimedia

Verjetno ste že slišali, da so oči ogledalo duše. A kaj, če to ni le poetična prispodoba, temveč znanstveno podprta resnica? Kaj nam barva oči zares pove in od kod izvira vsa ta raznolikost? 

Barva oči je povsem edinstvena – kot prstni odtis. Nihče drug nima povsem enake barve oči kot vi. Strokovnjaki pa ugotavljajo tudi, da je barva oči veliko bolj zapletena, kot smo nekoč mislili. Preverite nekaj zanimivosti o različnih barvah oči.

Rjave oči: izhodišče vseh drugih barv

Verjeli ali ne, nekoč so imeli vsi ljudje rjave oči. Nato je prišlo do genetske mutacije, ki je zmanjšala količino melanina v šarenici – pigmenta, ki določa barvo oči. Zaradi tega so se pojavile prve modre oči. Danes so rjave oči še vedno najpogostejše na svetu. Zaradi visoke vsebnosti melanina so tudi bolj odporne na nekatere očesne bolezni. 

Vsi z modrimi očmi imajo skupnega prednika

Modre, zelene in sive oči so vse rezultat ene same genetske spremembe. Znanstveniki verjamejo, da te barve oči izvirajo od skupnega prednika, ki je živel na območju Črnega morja pred 6.000 do 10.000 leti.

Preprost trik, ki lahko pomaga razumeti govor v hrupnem okolju

Danes ima v Evropi modre oči med 20 in 40 odstotki ljudi, po svetu pa le okoli 8 do 10 odstotkov. Najpogostejše so v Severni Evropi, precejšen delež (okoli 27 %) pa jih najdemo tudi v ZDA, predvsem pri ljudeh vzhodnoevropskega, britanskega ali irskega porekla.

Barva oči je lahko odvisna od predela, na katerem so živeli vaši predniki

Znanstveniki menijo, da razvoj in razširjenost barv oči sovpada z migracijami človeštva iz toplih v hladnejše kraje. V Evropi najdemo največjo raznolikost – od svetlo modrih do temno rjavih oči. V toplih regijah, kot sta Azija in Afrika, so temne oči pogostejše zaradi višje ravni melanina, ki ščiti oči pred sončno svetlobo in UV-žarki.

Sive oči ima manj kot 1 % ljudi

Dolgo smo mislili, da barvo oči določa en sam gen, a zdaj vemo, da jih je v igri vsaj 16. Prav to omogoča redke in unikatne odtenke, kot je siva. Na prvi pogled so lahko podobne modrim, vendar vsebujejo rjave in zlate pigmentne lise.

Sive oči so izjemno redke – ima jih manj kot 1 % svetovnega prebivalstva. Odtenki segajo od zelenkaste do dimno modre ali "lešnik barve", njihova barva pa se pogosto spreminja glede na svetlobo. Najpogosteje jih najdemo v Severni in Vzhodni Evropi.

Ljudje s svetlimi očmi lažje prenašajo bolečino

Raziskava med 58 nosečnicami je pokazala, da imajo ženske s svetlimi očmi višji prag bolečine kot tiste s temnimi. Ženske z zelenimi in modrimi očmi so med porodom občutile manj nelagodja in bile po porodu manj nagnjene k depresiji ali anksioznosti. Razlog je, po oceni strokovnjakov, v nižji ravni melanina.

Zelene oči so redkost, a ne v vseh državah

Zelene oči ima le okoli 2 % ljudi na svetu. Čeprav se pojavljajo pri vseh rasah, so najpogostejše pri ljudeh keltskega in germanskega porekla. Kar 86 % prebivalcev Irske in Škotske ima zelene oči, kar je najvišji delež na svetu.

Preberite si še: 

Ste že kdaj videli "zlate" oči?

Tako imenovane "zlate oči" so posebna različica rjavih oči. Njihova značilnost je čista zlatkasta barva brez mešanic rjave, oranžne ali zelene. Pojavljajo se pri ljudeh s španskim, južnoameriškim, južnoafriškim ali azijskim poreklom.

Oči "lešnik" barve imajo zanimivo mešanico

"Lešnikove" oči pogosto zamenjujemo z rjavimi, a so veliko bolj kompleksne. Običajno vsebujejo mešanico rjave, zelene in zlate, ki se kaže kot drobne lise ali krogi v šarenici. Ima jih okoli 5 % svetovnega prebivalstva. Najpogosteje se pojavljajo pri ljudeh s koreninami na Bližnjem vzhodu, v Braziliji, Španiji ali Severni Afriki, najredkeje pa med Afričani in Azijci.

Preberite si še: 

Kako pogosto naletimo na različno obarvani očesi?

Heterokromija je pojav, pri katerem imata posameznik očesi različnih barv – delno ali popolnoma. Do tega lahko pride zaradi genetike, poškodb ali redkih sindromov. Gre za zelo redek pojav, prisoten pri manj kot 1 % ljudi.

Popolnoma črne oči ne obstajajo

Morda ste že naleteli na osebo z zelo temnimi očmi, a popolnoma črne oči v resnici ne obstajajo. Gre za izjemno temno rjave oči, ki se zaradi nizkega kontrasta z zenico zdijo črne. Človeško oko preprosto ne bi preneslo črne barve, saj bi ta absorbirala preveč UV-žarkov in povzročala resne težave z vidom in zdravjem oči.

Prirejeno po: kafe.rs

5 tipov osebnosti, s katerimi NE BI smeli iti na počitnice (saj jih lahko uničijo)

Novo na Metroplay: “Slovenci plačujemo previsok davek za svojo trdoživost.” | Aljoša Bagola