Imate morda potrebo po bolezni?

27. 1. 2021
Deli
Imate morda potrebo po bolezni? (foto: pexels)
pexels

Da si bolezen sami želimo? Sliši se neverjetno, pa vendar psihoterapevti pravijo, da se bolezen včasih pojavi tudi kot metoda za zadovoljevanje potreb, ki jih sicer (v zdravem stanju) ni mogoče zadovoljiti.

Poglejmo si, kaj vse nam bolezen lahko omogoča:

1. Pravica do počitka

Paradoks je, da večina ljudi danes živi po načelu, da nečesa ne potrebujejo storiti samo v enem primeru: če zbolijo. Zato si nekateri podzavestno želijo zboleti, ker vedo, da je to edini način, da pridejo do počitka in bolniške. 

2. Pozornost 

Ko zbolimo, se končno ponudi priložnost (morda povsem nezavedno), da nam bližnji lahko naklonijo več pozornosti in skrbi. Ker tudi ni sprejemljivo skrbeti za "močne in uspešne", sploh pa ne za tiste, ki znajo poskrbeti zase. Bolezen pa končno daje pravico do nege in nežnosti.

V ozadju nekaterih boleznih je torej želja po tem, da bi dobili več pozornosti od svojih bližnjih. 

Bolezen pa nam tudi omogoči, da se počutimo posebne v širšem krogu prijateljev. Razpravljajo o nas, postanemo 'tema dneva'. Lahko se počutimo kot junak.

6. Možnost prelaganja pomembnih odločitev

Ko je otrok resno bolan, se staršem ne bo mudilo končati ločitvenega postopka, kajne?

Bolezen nas prisili, da odložimo projekte. Da ne odidemo na potovanje ali kaj podobnega. Življenje zamrzne. Včasih partner ali starš zboli, da bi nas prisilil, da ostanemo povezani z njim. 

7. "Bolnikova želja''

Običajno je, da se želje bolnika spoštuje. Bolna ženska lahko končno prisili moža, da popravi pipo, iz katere že leta in leta pušča. Da niti ne omenjamo drugih bolj globalnih in težje uresničljivih zahtev.

8. Bolezen omogoča, da dosežemo drugo resničnost

Ko je bolezen zelo huda in ne moremo nič, začnemo spoznavati svet onstran realnega … začnemo spoznavati bogat duhovni svet, za katerega prej ni bilo časa.

9. Redefiniranje  smisla

Huda bolezen sili človeka, da razmišlja o vsem tistem, o čemer prej ni hotel ali pa ni zmogel.

Kadar v zraku visi spoznanje, da je to morda konec, potem vse laži o sebi in življenju izginejo, prepuščeni smo resnici. In takrat se vse spremeni. Življenje se definira in oceni na novo. Zavemo se naših pristnih želja in potreb, ki smo jih morda dolga leta tlačili vase.

Pogosto smo priča čudežnim zgodbam ljudi, ki so povsem spremenili svoje življenje in ozdraveli. Ker so spoznali, da bolezen mine, ko potreba po njej izgine.

Vir: Irina Dibova, Econet

Preberite še: Zdravnik pravi, da neodravljivih bolezni ni

ali pa

Kaj nam sporočajo fizične bolečine

 

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o svoji najljubši tehniki pomnjenja