Sploh v prazničnem času starši radi uporabljajo Božička kot orodje za vzgojo otrok. A s tem, ko bodo otroci "pridni" samo zato, ker jih opazuje Božiček, nastane več škode kot koristi.
Danes poznamo že nešteto vzgojnih orodij, s katerimi si svoje najmlajše želimo vzgojiti v zdrave, zadovoljne, empatične in prijazne posameznike. Nekatera od teh orodij pa so lahko, čeprav morda z njimi v trenutku dosežemo želen učinek, na dolgi rok močno škodljiva za naše otoke.
Grožnja otroku, da ga opazuje Božiček ali pa da ne bo prejel nobenega darila, lahko v trenutku odpravi neželeno vedenje. Vendar lahko taki prijemi dolgoročno vodijo do večjih stisk in s tem povezanih vedenjskih težav.
Ne spreglejte:
- 5 nasvetov za preprečevanje izgorelosti ob koncu leta
- Kaj storiti, če ste postali "starš" svojemu partnerju?
- 7 načinov, kako premagati zimsko melanholijo
Otrokom ni dovoljeno početi napak
Vsi smo ljudje in vsi počnemo napake. Si predstavljate, da bi vas ljudje, ki vam pomenijo največ, obsojali in vas kaznovali za vsako napako, ki jo storite? Ravno to se lahko zgodi z grožnjami o Božičku: otroku nehote sporočate, da ga Božiček nenehno opazuje in da bo videl (ter ga kaznoval) za vsako napako, ki jo stori.
Veliko bolj ustrezen in otroku prijazen pristop je, da sicer ukrepate ob vedenjskih težavah, a hkrati otroku pokažete, da se je motiti človeško in da ga imate radi ne glede na vse.
Starši z grožnjami o Božičku izgubljajo avtoriteto
Če otroku rečete: "Božiček si želi, da se vedeš lepo," namesto: "Želim si, da se vedeš lepo," s tem sporočate, da bi otroku moralo biti bolj mar za mnenje Božička, kakor za vaše mnenje. Na ta način izgubljate avtoriteto in otroku kažete, da je mnenje drugih pomembnejše od vašega.
Po drugi strani pa so grožnje o Božičku večinoma prazne - tudi, če se otrok ne bo vedel najlepše, bo najverjetneje dobil darilo. To še dodatno pripomore k temu, da izgubljate avtoriteto, saj pred otrokom dajete vtis, da ne veste, o čem govorite.
Alternative grožnjam z Božičkom
V prazničnem času je ponavadi več dogajanja in sprememb v običajnih rutinah, kar je lahko za otroka tudi stresno. Zaradi tega se v tem času pogosto pojavlja več vedenjskih težav. Tukaj je nekaj nasvetov, s katerimi lahko obvladujete neželeno vedenje brez, da bi ob tem vključevali grožnje z Božičkom:
- Z otrokom se pogovorite o njegovih občutkih: Neprimerno vedenje je pogosto posledica stiske otroka. Pogovorite se o njegovih občutkih in se dogovorite, da se bo takrat, ko mu bo težko, obrnil na vas.
- Neprimerno vedenje naj ima takojšnje posledice: Če vaš otrok udari svojega brata, bo takojšnja prekinitev igre veliko učinkovitejša od grožnje, da Božiček opazuje.
- Postavite konkretne cilje: "Biti priden" je zelo širok pojem, otroci pa se boljše odzivajo na specifična navodila. Z otrokom lahko skupaj postavite bolj jasne cilje, kot so: "V igri z bratranci uporabljaj samo prijazne besede" ali "S psom se igramo samo, če gre za nežno igro."
- Uporabljajte pohvale: Pohvale so veliko bolj učinkovite od groženj. Ko opazite, da se otrok vede tako, kot ste se dogovorili, to izpostavite in ga pohvalite.
- Poskrbite za otrokovo samozavest: Če otroku poveste, da je na "seznamu porednih", to najbrž ne bo koristilo njegovi lastni vrednosti. Otroci se najlepše obnašajo takrat, ko se dobro počutijo. Tudi, ko otrok naredi nekaj narobe, mu pokažite, da je še vedno dober človek in uporabite disciplinske strategije, ki spodbujajo zdravo samozavest.
- Vse leto delajte na vedenjskih težavah: Če ima otrok vedenjske težave, je praktično nemogoče, da bi enkratni dogodek za božič spremenil njegovo vedenje. Namesto tega si prizadevajte za spodbujanje primernega vedenja vsak dan v letu in bodite dosledni pri vzgoji.
Praznični čas je za otroke lahko čaroben, zabaven in nepozaben. Poskrbite, da bo to obdobje za vaše najmlajše prijetno in da ne bo ta čas zaradi groženj o Božičku privedel do grenkega priokusa.
Vir: verywellfamily.com
Novo na Metroplay: Maja Keuc iskreno o življenju na Švedskem in kaj jo je pripeljalo nazaj