Če se lotevate hujšanja, bodite NJUJNO pozorni na TE stvari

19. 6. 2024
Deli
Če se lotevate hujšanja, bodite NJUJNO pozorni na TE stvari (foto: Profimedia)
Profimedia

To so najbolj škodljive prakse hujšanja, ki se jim raje izogibajte.

V morju nepreverjenih informacij, z nasveti prijateljev ali izkušnjami drugih, ki imajo zagotovo dobre namene, a niso strokovnjaki, se lahko pri določenih dietah ali poskusih hujšanja poslužujemo napačnega pristopa. Vsako telo je edinstveno – od konstitucije, genetskega zapisa do splošne zdravstvene slike, zato je treba prisluhniti potrebam svojega telesa.

Poglejmo si, katere prakse diet lahko vašemu telesu naredijo več škode kot koristi:

Ekstremno zmanjšanje vnosa kalorij lahko privede do izgube teže, vendar povzroči tudi izgubo mišic in upočasni presnovo. Resna omejitev kalorij posledično povzroči premik k višjemu odstotku telesne maščobe, kar poveča tveganje za metabolični sindrom in sladkorno bolezen tipa 2, zato ni priporočljivo zmanjšati vnosa kalorij pod 1200 kcal na dan. Lahko se posvetujete tudi z nutricionistom. Preverite, katera živila vam ustrezajo in katerih se morate izogibati.

Ne uporabljajte diuretikov in odvajal. Čeprav se ta sredstva pogosto uporabljajo pri hujšanju, diuretiki odvajajo vodo iz telesa in ne maščobe, ki se je želite znebiti. Čeprav lahko povzročijo začasen občutek, da je nekaj teže odstranjene, to ni resnično ali dolgoročno. Ko jih boste prenehali jemati in spet začeli piti običajne količine vode, bo postalo jasno, da gre za jo-jo učinek. Poleg tega se lahko postavite v nevarnost za dehidracijo. Odvajala pa pospešijo prehajanje hrane skozi črevesje in s tem ogrožajo elektrolite ter absorbcijo drugih snovi, nujno pomembnih za delovanje telesa. Pri dolgotrajni uporabi so lahko škodljivi in ​​vodijo v kronično zaprtje, saj postane črevesje odvisno od njih pri premikanju blata. 

Ekstremna vadba je ena najpogostejših napačnih in nezdravih praks. Povzroča resno obrabo telesa; poveča tveganje za poškodbe, dehidracijo in elektrolitsko neravnovesje; hkrati s tem psihološko spremenimo vadbo v kazen. American College of Sports Medicine priporoča vsaj 30 minut zmerno intenzivne kardio vadbe 5 dni na teden ali 20 minut intenzivne kardio vadbe 3 dni na teden. Ne glede na to, ali verjamete, da zmorete več, telesa ni zdravo siliti. Ravnovesje je potrebno pri vsem, tudi pri vadbi. Hkrati pa je zmerno vadbo veliko lažje ohranjati kot del zdravega življenjskega sloga.

Vir: sensa.story.hr

Novo na Metroplay: Peter Prevc iskreno o težkih trenutkih kariere in o očetovstvu | Mastercard® podkast navdiha z Borutom Pahorjem