Če si želite trenutek resnično zapomniti, odložite telefon

3. 1. 2025
Deli
Če si želite trenutek resnično zapomniti, odložite telefon (foto: profimedia)
profimedia

Če si želite resnično zapomniti trenutek, poskusite ne posneti fotografije.

Vsak dan ljudje po svetu naložijo več kot milijardo slik, da bi ohranili svoje spomine za prihodnost. Toda ali lahko nenehno fotografiranje vpliva na našo sposobnost, da si resnično zapomnimo trenutke? Tech podcasterka Manoush Zomorodi raziskuje, kako lahko naše navade fotografiranja spremenijo našo izkušnjo trenutkov in spomin nanje.

Fotografiranje in naš spomin

Eden glavnih razlogov za fotografiranje je želja, da bi si zapomnili posebne trenutke, kot so rojstvo otroka, srečanja ali čudovite prizore narave. Vendar raziskave kažejo, da fotografiranje lahko ovira našo sposobnost, da te trenutke resnično podoživimo in si jih zapomnimo.

Profesorica psihologije Linda Henkel s Fairfield University je v študiji ugotovila, da so si študenti, ki so fotografirali predmete v muzeju, zapomnili manj teh predmetov in manj specifičnih podrobnosti v primerjavi s tistimi, ki so predmete le opazovali. "Ko fotografiramo, se zanašamo na fotoaparat, da bo shranil našo izkušnjo, in ne vključimo čustvenih ali kognitivnih procesov, ki bi nam pomagali te trenutke dejansko ohraniti v spominu," pravi Henkel.

Kaj se pozimi zgodi z žuželkami

Henkel je ta pojav poimenovala "učinek slabšanja spomina zaradi fotografiranja". Kamera postane nadomestek za naše oči in možgane, kar nas oddalji od trenutka in zmanjšuje kakovost spomina.

Kako fotografiranje spreminja našo izkušnjo?

Raziskave so pokazale, da se način spominjanja razlikuje glede na to, ali smo na fotografiji ali ne. Če smo na fotografiji, se počutimo bolj oddaljene od trenutka, kot da ga opazujemo od zunaj. Ko pa na fotografiji nismo, je naš spomin bolj pristen in povezan z doživetim trenutkom.

Zanimivo je, da lahko fokusiranje na specifične podrobnosti, na primer z zoomiranjem, izboljša našo sposobnost zapomniti si detajle. To pomeni, da lahko osredotočena pozornost med fotografiranjem zmanjša negativne učinke na spomin.

Izziv brez fotografij

Zakaj si ne bi privoščili dneva brez fotografiranja? Poskusite za 24 ur ne posneti nobene fotografije – ne obroka, otrok, prijateljev ali čudovitega sončnega zahoda. Bodite prisotni in opazujte svet okoli sebe skozi svoje oči, ne skozi zaslon. Čeprav se to morda zdi težko, lahko odkritje, kako polne in pristne so lahko naše izkušnje brez kamere, prinese veliko zadovoljstva.

Na primer, ena od udeleženk izziva, Vanessa Jean Herald, je v snežnem jarku obtičala z avtomobilom, a se je namesto fotografiranja situacije odločila opazovati in zapisati zgodbo o tem, kako včasih načrti nenadoma zaidejo v nepričakovano smer.

Fotografije so čudovit način, da ujamemo trenutke, a naše možgane prekašajo le, če jih uporabimo s premislekom. Zakaj ne bi kdaj poskusili preprosto uživati v trenutku, ne da bi ga ovekovečili? Morda boste presenečeni, koliko si boste zapomnili – brez kamere.

Vir: ideas.ted.com

Kadar bežimo pred telesom in zanemarjamo bolečine, ustvarjamo pogoje za bolezni

Novo na Metroplay: "Ljudje v življenju potrebujemo več mehkobe" | Tereza Poljanič