Danes oziroma jutri lahko pride do severnega sija nad Evropo. Tudi pri nas.

24. 3. 2024
Deli
Danes oziroma jutri lahko pride do severnega sija nad Evropo. Tudi pri nas. (foto: shutterstock)
shutterstock

Tako ja zapisal Valter Liam Ciklon s portala ciklon.si. Razlog pa najdete v razlagi spodaj. 

"Dvojni sončni izbruh" - Sonce se prebuja pred popolnim sončnim mrkom, so zapisali na spletnem portalu Forbes.com.  Včeraj zjutraj nas je namreč ogromen sončni izbruh opomnil, da je sonce na vrhuncu svojega 11-letnega cikla magnetne aktivnosti ali pa je zelo blizu njega.

Po mesecu razmeroma nizke aktivnosti je sonce 23. marca ob 01.30 UTC povzročilo sončni izbruh »razreda X1.1«, ki mu je sledilo skoraj ducat manjših sončnih izbruhov »razreda M« in svetel koronalni izmet mase. To bi lahko pomenilo prikaz svetle aurore - severnega sija. Aurore nastanejo, ko nabiti delci iz Sonca medsebojno delujejo z Zemljino atmosfero in ustvarijo tako imenovani severni in južni sij.

Ker je do Zemlje potoval s svetlobno hitrostjo, je sončni izbruh povzročil začasen radijski izpad nad zahodnim Tihim oceanom. Glede na SpaceWeather.com bo CME, ki ga sproži sončni izbruh, verjetno povzročil geomagnetne nevihte razreda G1 (manjše) do G3 (močne) geomagnetne nevihte na Zemlji pozno v ponedeljek, 25. marca, in zgodaj v torek, 26. marca.

G1 bi pomenil polarni sij okoli arktičnega kroga, medtem ko bi G3 pomenil polarni sij, viden iz severnih držav ZDA in Evrope. 

Ko pride do sončnega izbruha, mu pogosto sledi izbruh koronalne mase – množično sproščanje plazme in magnetnega polja iz sončne korone (zunanje atmosfere). Ko CME doseže Zemljo, lahko povzroči geomagnetne nevihte, ki povzročijo pospešek nabitih delcev in pojav severnega sija.

Geomagnetna nevihta stopnje G1 je najšibkejša in običajno povzroči prikaze severnega sija nad Aljasko in Kanado. Ocena G5 pa bi privedla do vidnosti aurore daleč na jugu. Vesoljski strokovnjaki opozarjajo, da so med dogodkom G5 pogosti izpadi elektroenergetskega sistema, vplivi na delovanje vesoljskih plovil in motnje radijskih in navigacijskih sistemov.

Center za napovedovanje vesoljskega vremena NOAA opozarja, da lahko bližajoča se geomagnetna nevihta ustvari sijajen prikaz polarnega sija nad severno poloblo, pa tudi nekatere občasne težave s komunikacijo. Ocena G3 pa bi morda omogočila opazovanje polarnega sija daleč na jugu, če bi bilo nebo jasno oz. morda tudi na območju Slovenije, kot se je zgodilo novembra 2023. 

"Širša javnost ne bi smela biti zaskrbljena, vendar bo morda želela biti obveščena," je dejal SWPC. Res pa je, da bo marčevska polna luna osvetlila nebo in ovirala vidnost drugih nebesnih teles. Luna bo prinesla tudi mrk, ki se bo začel v ponedeljek zjutraj. 

Vir: foxweather.com, forbes.com 

Se morda počutite v teh dneh slabo ali nenavadno? Imamo namreč polno luno, lunin mrk in še močne sončne nevihte. O tem, da so zaradi sončnih izbruhov trenutno v zraku "čudne" energije, piše Anamarija Kovačič. 

Preberite si še:

Novo na Metroplay: Maja Keuc iskreno o življenju na Švedskem in kaj jo je pripeljalo nazaj