Pogosto slišimo, da ravno na dediščini pride na površje ogromno tolačenih čustev, ki pa običajno niso ravno prijetna ali lepa. Poglejmo si, kaj o tem pravijo raziskave.
Zakaj je tako pogosto, da se družine po smrti ljubljene osebe prepirajo zaradi dediščine?
Gre za upravičenost, pohlep, željo po moči, ljubosumje, obup, krutost, kulturo, jezo?
Ko gre za dediščino, se lahko družine pogosto znajdejo v konfliktih. Tudi ljudje, ki so običajno umirjeni in čustveno povezani, se lahko tedaj spremenijo v prepirljive posameznike. Kaj so glavni vzroki teh konfliktov?
Preberite si še:
- Ali žalovanje za ljubljeno osebo traja do konca življenja?
- 8 nasvetov, kako se soočiti z izgubo starša
Glavni vzroki za prepire zaradi dediščine:
- Genetska nagnjenost k tekmovalnosti in konfliktom: Ljudje so naravno nagnjeni k tekmovalnosti, kar se lahko kaže tudi v družinskih sporih glede dediščine.
- Psihološki občutek lastne vrednosti: Dediščina predstavlja odobravanje in ljubezen, še posebej, ko gre za zapuščino staršev.
- Strah pred izključenostjo: Ljudje so nagnjeni k iskanju znakov izključenosti, tudi če ti niso prisotni.
- Smrtna anksioznost: Smrt ljubljene osebe lahko aktivira strah pred lastno smrtnostjo pri preživelih, v smrtni anksioznosti pa delujemo v stanju preživetja in lahko izgubimo "zdrav razum".
- Osebnostne motnje: V nekaterih primerih lahko družinski člani z osebnostnimi motnjami povzročijo in stopnjujejo konflikte.
+
- Neenakomerne razdelitve ali zaznana nepravičnost
- Nesporazumi glede pokojnikovih zadnjih želja
- Stara tekmovalnost med sorojenci, ki globlje običajno kaže na stare zamere med mamo in očetom
- Čustvena navezanost na določeno premoženje
- Različne finančne potrebe med prejemniki
- Zapletene družinske dinamike, kot so odtujeni družinski člani itd.
- Pohlep po bogati zapuščini
Ko pride do smrti v družini, bi se morala družina združiti skupaj kot močna podporna mreža. Vendar pa se ob vprašanju dedovanja pogosto pojavijo napetosti. Glavni razlog za prepire zaradi dediščine je občutek neenakosti ali strah pred pomanjkanjem, kar vodi do občutka, da je nekdo prikrajšan. Tukaj je nekaj nasvetov, kako se izogniti sporom:
- Jasno izražene želje: Nikar ne kuhajte stvari v sebi. Prepričajte se, da so vsi dediči seznanjeni z vašimi jasnimi željami.
- Jasna pričakovanja glede dediščine: Pogovorite se pravočasno z izvršiteljem oporoke in drugimi dediči, da se izognete nesporazumom.
- Sledite formalnostim: Spoštujte pravila in formalnosti, da preprečite občutke nepoštenosti.
Dobra komunikacija je tukaj ključna!
Jasna in učinkovita komunikacija med družinskimi člani že tekom življenja in nato takoj po smrti preprečuje razna sumničenja in stres. Pisna določila glede pričakovanj in delitve premoženja pa so bistvena.
Vloga pravnih svetovalcev
"Pravni svetovalci lahko pomagajo družinam premagati naravne napetosti, ki jih prinaša delitev dediščine. Svetujejo glede pravičnih in običajnih postopkov ter pomagajo strankam pri reševanju konfliktov že pred smrtjo družinskih članov. Z ustreznim načrtovanjem lahko zapustijo dediščino ljubezni in harmonije," piše odvetnik za starejše P. Mark Accettura, ki je napisal knjigo "Blood & Money: Why Families Fight Over Inheritance And What To Do About It."
Vir: Estate Planning