V času, ko je duševno zdravje ena izmed ključnih tem sodobnega življenja, se znanost vse bolj obrača k naravi. Med najpreprostejšimi, a izjemno učinkovitimi načini za izboljšanje počutja in odpornosti je prav stik z zemljo. Izkazalo se je, da delo z zemljo ni le sproščujoče, temveč ima tudi merljive biološke učinke, ki se lahko kosajo s sodobnimi zdravili.
V središču zanimanja je mikrob Mycobacterium vaccae, ki ga naravno najdemo v zemlji. Raziskave kažejo, da ima podobne učinke kot antidepresiv Prozac – stimulira nastajanje serotonina v možganih, kar izboljšuje razpoloženje in zmanjšuje tveganje za depresijo ter anksioznost. Ta t. i. "bakterija sreče" ne vpliva le na čustveno počutje, temveč tudi na naše telo.
Igranje z zemljo z golimi rokami ali redno vrtnarjenje dokazano pozitivno vplivata na kronične bolezni, kot sta Crohnova bolezen in revmatoidni artritis. Po raziskavah se že po treh tednih vrtnarjenja pri pacientih pokažejo znaki izboljšanega razpoloženja, več notranjega miru in zmanjšanih simptomov tesnobe. Poleg tega se izboljšajo tudi kognitivne sposobnosti, spomin in sposobnost koncentracije.
Stik z zemljo spodbuja tudi delovanje imunskega sistema, zmanjšuje dovzetnost za virusne okužbe in podpira boljše delovanje srčno-žilnega sistema. Hkrati gre za naravno obliko telesne vadbe, ki poveča fizično aktivnost brez napora, povezanega z vadbenimi dvoranami ali strukturiranimi programi.
Zdravstveni strokovnjaki vse pogosteje priporočajo terapijo z vrtnarjenjem kot dopolnilo klasičnim zdravljenjem. Številne bolnišnice, rehabilitacijski centri in domovi za ostarele že vključujejo vrtnarske programe v svoj terapevtski pristop. Vrtovi v teh ustanovah niso le estetski dodatek, temveč skrbno zasnovani prostori za pomirjanje živčnega sistema, spodbujanje čutne zaznave in prebujanje občutka življenjskega smisla.
V svetu, ki je pogosto prenasičen z informacijami, tehnologijo in izolacijo, nam zemlja tiho ponuja nekaj preprostega in dragocenega – stik. Stik z naravo, s sabo in z nečim večjim. Ko poglobimo roke v prst, ne gojimo le rastlin, temveč tudi zdravje – telesno, čustveno in duševno.
Vir: Science Daily