Čeprav jih pogosto slišimo, so ta prepričanja o denarju popolnoma zgrešena, zato je priporočljivo, da jih ne predamo na svoje otroke.
Denar je nepogrešljiv del življenja, prva prepričanja o financah pa v večini prevzamemo od naših staršev. Ne glede na to, kako zelo si vsak starš želi svojemu otroku najboljše, pogosto nehote na svoje najmlajše prenesemo poglede, ki jih kasneje v življenju ovirajo pri ustvarjanju kakovostnega življenja.
Tu so 4 izjave in 4 glavna starševska stališča, ki lahko negativno vplivajo na oblikovanje otrokovega odnosa do denarja.
Ne spreglejte:
1. "Nimamo denarja."
Če otrok od staršev ves čas sliši, da nimajo denarja, in da zaradi tega ne dobi tistega, kar si želi, lahko to povzroči težave. Tak otrok ima lahko konstanten občutek pomanjkanja, lahko pa kot odrasel živi s prepričanjem, da brez velikega kapitala ne bo mogel doseči ničesar. Tudi, če trenutno res nimate financ, da bi otroku izpolnili neko željo, je to bolje razložiti na drugačen način.
2. "Premlad/a si, da bi razmišljal/a o denarju."
Če otroka zanimajo finance, je najbolje, da njegovo radovednost spodbudite tako, da na njegova vprašanja odgovorite. Tako mu boste pomagali upravljati s financami in načrtovati svoje stroške. Nikoli ni prezgodaj, da se otrok nauči zdravih navad, povezanih z osebnimi financami.
3. "To lahko uspe samo otrokom bogatih staršev."
Pogosto v šali rečemo, da nekaj lahko uspe samo tistim, ki izhajajo iz premožnejših družin. A zavedati se moramo, da otroci velikokrat take šale težko razumejo. Pomembno je, da otroku jasno pokažemo, da s trdim delom lahko doseže vse in da tudi mi verjamemo v njegove sposobnosti.
4. "Ko boš služil/a svoj denar, boš to lahko imel/a."
Če otrok nima svojega denarja, in se zaradi tega počuti prikrajšanega, to lahko negativno vpliva na njegovo samozavest. Prav tako taki otroci hitro začnejo iskati načine, kako bi lahko zaslužili denar, zaradi česar lahko hitro nasedejo na razne "krajšnice do denarja", ali pa se tako močno osredotočijo na svoje finance, da zaradi tega zapostavijo izobrazbo.
Finance so pomemben del vzgoje otrok in s primernim pristopom lahko svojim najmlajšim pomagamo, da razvijejo zdrav odnos do denarja in si tako omogočijo boljšo prihodnost.
Povzeto po: kafe.rs