Denis Avdić o psihoterapiji: "Včasih se znajdeš na dnu in iz tega preprosto ne moreš sam"

10. 11. 2023
Deli
Denis Avdić o psihoterapiji: "Včasih se znajdeš na dnu in iz tega preprosto ne moreš sam" (foto: Instagram Denis Avić (Posnetek zaslona))
Instagram Denis Avić (Posnetek zaslona)

Eden najbolj znanih radijskih voditeljev pri nas je priznal, da je tudi sam že obiskal terapijo. Prepričan je, da ima psihoterapija ogromno koristi in da bi morala biti dostopna vsakomur.

Denis Avdić slovi po svojem optimizmu, hudomušnosti in smislu za humor. Čeprav ga v javnosti velikokrat vidimo nasmejanega in dobre volje, ima, kakor vsak človek, tudi on težke trenutke, ko potrebuje pomoč.

V oddaji Planet Vau je Avdić v intervjuju priznal, da se je pred leti soočal z izgorelostjo. "Približno 7 let sem samo delal in ob tem pozabil nase. Nisem si vzel časa za nič. In, razumljivo, sem potem 'padel' in nisem videl več smisla v nobeni stvari," se spominja.

Ravno zaradi teh težav se je voditelj odločil za obisk psihoterapije. Priznava, da pred tem ni videl velikega smisla v psihoterapiji, a je že po prvem obisku videl, kako je lahko koristna.

"Mislim, da moraš na neki točki v življenju pasti na dno, iz katerega ne moreš sam. Prav se mi zdi, da v tem primeru greš k psihoterapevtu. Jaz mu kar pravim 'doktor za glavo', in tudi to ljudje potrebujemo. On se v bistvu samo pogovarja s tabo, a s tem naredi ogromno," pravi Avdić, pri tem pa poudarja, da si je marsikdo sploh ne more privoščiti.

"Kdo lahko gre na psihoterapijo? Najprej si moraš priznati, da jo potrebuješ, a potem potrebuješ še denar. Niso vsi terapevti dobri, tisti, ki so, pa ponavadi predstavljajo tudi nekoliko večji strošek."

V nekaterih državah je psihoterapija že pokrita v okviru zdravstvenega zavarovanja, mnogi slovenski strokovnjaki pa si prizadevajo, da bi tako bilo tudi pri nas. Na ta način bi si lahko več ljudi privoščilo pomoč ter tako bolje poskrbelo za svoje počutje in zdravje.

Zakon o psihoterapiji pa bi lahko z uvedbo zbornice psihoterapevtov, registra psihoterapevtov in določitvijo jasnih meril za podeljevanje psihoterapevtskih licenc onemogočil in sankcioniral šarlatanstvo, ki je sedaj precej razširjeno, zagotovil jasno razlikovanje med psihoterapijo in psihosocialnim svetovanjem ter omogočil veliko boljšo orientacijo za paciente in uporabnike.

Vir: siol.net

Novo na Metroplay: Maja Keuc iskreno o življenju na Švedskem in kaj jo je pripeljalo nazaj