Vsak starš si za svojega otroka želi le najboljše, a včasih pri vzgoji nehote počnemo napake, ki pustijo trajne posledice.
Sploh v prvih letih življenja imajo starši glavno vlogo pri oblikovanju otrokove osebnosti. Z ustrezno vzgojo lahko okrepijo otrokovo samozavest, ga spodbudijo k razvijanju lastnih potencialov in mu pomagajo odrasti v zadovoljnega, sočutnega, stabilnega človeka.
Po drugi strani pa lahko starši z določenimi napakami nenamerno otroka prizadanejo. Preverite, katere so tiste pogoste napake, ki se jim je pri vzgoji bolje izogibati.
Ne spreglejte:
Primerjanje z drugimi
Če svojemu otroku nenehno govorite, naj se zgleduje po nekom, se bo vaš otrok počutil manjvrednega. Morda bo mislil, da ni dovolj sposoben oziroma da so drugi boljši od njega.
Nenehne kritike
Vsak otrok bo kdaj kaj storil narobe, a če ga boste nenehno kritizirali, bo prav tako dobil sporočilo, da ni dovolj dober. Lahko se zgodi, da se sploh ne bo želel lotiti novih stvari, saj se bo bal porazov oziroma bo prepričan, da mu nekaj ne bo uspelo.
Ignoriranje čustev
Težko je videti svojega otroka žalostnega, razočaranega, vznemirjenega ali jeznega. A to so čustva, ki so del življenja vsakogar, zato jih nikar ne ignorirajte. Pomembno je, da otroku dovolite izraziti te občutke in se o njih pogovorite. Tako mu boste pomagali, da tudi v odrasli dobi zna svoja čustva predelati in jih na zdrav način izraziti.
Onemogočanje avtentičnosti
Seveda je starš tisti, ki otroka usmerja v prvih letih življenja, a pomembno je, da svojemu otroku omogočate ohranjanje avtentičnosti. Dovolite mu, da razvija svoje potenciale in se posveča lastnim interesom. Ne silite ga, da se ukvarja z nečim, samo zato, ker se to spodobi ali ker si to želite vi.
Prirejeno po: krstarica.com