Eksperiment na domu razkril, kako mačke uporabljajo TO neverjetno sposobnost

19. 10. 2024 | N.Z.
Deli
Eksperiment na domu razkril, kako mačke uporabljajo TO neverjetno sposobnost (foto: profimedia)
profimedia

Mačke je težko testirati v laboratoriju, zato so raziskovalci prinesli laboratorij k mačkam.

Mačke se morda zdijo kompaktno trdne, a je včasih videti, kot da prevzamejo tekoče agregatno stanje. Tako je vsaj bilo videti glede na članek o teoretični fiziki iz leta 2017, ki so ga navdihnili videoposnetki mačk, ki so se bile sposobne stisniti skozi odprtino pod vrati, v tesne vaze in v ozke špranje.

Pred kratkim je šel nek madžarski raziskovalec še korak dlje in fizično testiral na desetine mačk, da bi ugotovil, kdaj se obnašajo bolj kot tekočina in kdaj kot trdna snov.

Mačke se zavedajo velikosti svojega telesa

Mačke se skozi visoke in ozke kote zlahka zrinejo, vendar oklevajo, ko se približajo neprijetno nizkim luknjam, je biolog Péter Pongrácz poročal za iScience. Njegova raziskava je namreč pokazala, da se mačke zavedajo velikosti lastnega telesa in si lahko ustvarijo miselne predstave o sebi.

Pongrácz z univerze Eötvös Loránd v Budimpešti je najprej sicer testiral pse v laboratoriju in pokazal, da so psi sposobni samopredstavljanja. V tej študiji, objavljeni leta 2019 v Animal Cognition, so se psi ustavili in oklevali, preden so stopili skozi neprijetno majhne odprtine, kar je dokazovalo, da se pri odločanju zanašajo na zavedanje o velikosti svojega telesa.

Ko je bil poskus opravljen, je Pongrácz pomislil: "Kaj pa mačke?" Toda mačke je težje testirati v laboratoriju kot pse.

Ker so mačke znane po svoji samotarski in samosvoji naravi, je bil Pongrácz mnenja, da bi okolje laboratorija zanje pomenil stres. Zato se je odločil in pripeljal laboratorij k mačkam.

Eksperimenti na domu

S pomočjo kolegov je Pongrácz zgradil prenosni laboratorij, ki so ga postavili v domove 29 lastnikov mačk po vsej Budimpešti.

V vsakem domu je ekipa pritrdila dve veliki kartonski plošči na vratni okvir: eno s petimi luknjami enake višine, vendar vse manjše širine, in drugo s petimi luknjami enake širine, vendar padajoče višine. Lastnik je stal na eni strani plošče, medtem ko sta mačka in eksperimentator stala na drugi strani. Pri vsakem poskusu se je morala mačka med snemanjem stisniti s strani eksperimentatorja na stran lastnika skozi luknje.

Pripraviti mačke, da sledijo navodilom, je seveda težka naloga. Za razliko od psov je mačke težko priklicati na določeno mesto.

Ko se je mačka stisnila skozi luknjo, je moral lastnik svojega ljubljenčka ujeti in ploščo predati raziskovalcu, da je ta začel novo preskušanje. Vendar pa se nekatere mačke niso dovolile ujeti lastnikom in so se njihovim rokam skušale ogniti za vsako ceno, je povedal Pongrácz.

Trideset od 38 mačk je na koncu uspešno končalo poskuse. Ko so se soočile z luknjami različnih višin, je 22 mačk oklevalo, ali naj se splazijo skozi najnižjo, je pokazala analiza posnetkov. Ko pa so luknje spreminjale širino, je oklevalo samo osem mačk, preden so se približale najožji špranji. Večina mačk se je skratka brez oklevanja stlačila skozi ozke odprtine. Ekipa to strategijo imenuje poskus in napaka: ne glede na to, ali se mačke lahko stisnejo skozi ali ne, so to vsaj poskušale.

Pongrácz pravi, da je to oklevanje v sami naravi mačk in del njihove strategije po samoohranitvi. Če bi se mačka stlačila skozi luknjo, ne da bi videla, kaj je na drugi strani, bi jo to lahko naredilo ranljivo za morebitne grožnje. Dejstvo, da se še vedno ustavijo tudi v varnosti svojih domov, nakazuje, da se mačke pri načrtovanju svojega pristopa zanašajo na lastne predstave o velikosti svojega telesa.

Bolj kot mačke so smešni ljudje

Kljub izzivom testiranja mačk se je Pongrácz zelo zabaval. Srečal je veliko zabavnih mačk, vendar je tudi povedal, da je bilo 'najbolj smešno to, kako se obnašajo ljudje.'

Nekateri lastniki so mislili, da so njihove mačke geniji, čeprav so imele prav njihove mačke velike težave s poskusom. Drugi lastniki mačk pa so bili prepričani, da njihovim mačkam primanjkuje inteligence, potem pa je nekaj ​​minut kasneje njihova mačka zlahka opravila nalogo in šokirala svoje lastnike.

Povzeto po pisanju Science News.

Preberite si tudi:

Novo na Metroplay: Maja Keuc iskreno o življenju na Švedskem in kaj jo je pripeljalo nazaj