3 znani filmi, ki prenašajo napačno sporočilo o odnosih

22. 11. 2024
Deli
3 znani filmi, ki prenašajo napačno sporočilo o odnosih (foto: Profimedia)
Profimedia

Morda romantičnih komedij ne bi smeli uporabljati kot vodila za zdrave odnose.

Romantične komedije so zasnovane tako, da nam pričarajo topel in prijeten občutek, a ob podrobnejšem pregledu so nekateri filmi v tem žanru zelo problematični, saj prenašajo napačna sporočila o odnosih. Čeprav novejše izdaje skušajo odpraviti te zaskrbljujoče trende, filmi iz zgodnjih 2000-ih močno poudarjajo trend »obsojanja glavne junakinje za težave v razmerju«.

Preberite si še:

Zapleteni odnosi, velike geste in komični kaos ljubezni v ne tako sodobnem času se odlično odvijajo v filmih s tega seznama. Vendar pa osnovnega problema ne moremo več spregledati, ko ga enkrat opazimo.

Mu pač ni do tebe (2009)

Film Mu pač ni do tebe temelji na priročniku istega imena, ki sta ga napisala Greg Behrendt in Liz Tuccillo. Čeprav film prikazuje odnose devetih ohlapno povezanih ljudi, se zgodba osredotoča predvsem na Gigi, ki je tako zaljubljena v idejo ljubezni, da moške zlahka odžene s svojo pretirano vnemo. Nekega dne spozna Alexa, ki ji ponudi pomoč pri pravilni interpretaciji njenih zmenkov. Toda zaplete se, ko Gigi zamenja njegovo prijaznost za romantično zanimanje.

Čeprav se zdi kot simpatična zgodba, ki naj bi ženskam pomagala razumeti, kaj si moški res želijo, je v resnici izjemno seksistična in rahlo žaljiva. Če verjamemo temu filmu (in posledično knjigi), so ženske popolnoma "nerazumne" in tako obupano hlepijo po moški ljubezni, da bodo storile vse, celo nadlegovale in zasledovale moške. Medtem pa je moške treba obravnavati kot porcelanaste lutke, saj – bog ne daj – da bi jih katera ženska vprašala, če res nameravajo poklicati nazaj.

Hudičevka v Pradi (2006)

Film Hudičevka v Pradi, posnet po romanu Lauren Weisberger, sledi nadobudni novinarki Andy, ki dobi službo asistentke pri modni reviji. Čeprav se Andy trudi, da bi se vklopila v okolico svojih glamuroznih sodelavcev, jo strogi zahtevi njene šefice sprva močno obremenijo. Sčasoma se prilagodi zahtevam službe in začne bolj skrbeti za svoj videz. Vendar pa njena nova predanost delu in neobičajen urnik počasi obremenjujeta njen odnos s fantom.

Čeprav ta film ne sodi povsem v romantični žanr, prenaša popačeno sporočilo o ljubezni. Fant glavne junakinje Nate Andy nenehno spodbuja, naj zapusti svojo službo in kritizira njeno preobrazbo. Pritožuje se, ker včasih dela do poznih ur in povzroči preplah, ko Andy zaradi službene nujnosti zamudi njegovo rojstnodnevno zabavo. Na koncu filma se mora demonizirana Andy celo opravičiti, ker mu ni bila bolj predana. Če bi bile vloge v filmu zamenjane, bi bila Andy prikazana kot sebična in preveč zahtevna punca.

Kako se znebiti fanta v 10 dneh (2003)

Film Kako se znebiti tipa v 10 dneh je ohlapno zasnovan po knjigi Michele Alexander in Jeannie Long. Zgodba sledi novinarki Andie Anderson, ki pripravlja članek o stvareh, zaradi katerih moški prekinejo zvezo z ženskami. Da bi dokazala, da se moški motijo, Andie preizkusi teorijo tako, da začne hoditi s simpatičnim oglaševalskim strokovnjakom Benjaminom Barryjem in ga poskuša v desetih dneh s svojim obnašanjem odgnati.

To je nenavadna ljubezenska zgodba, ki se zaplete, ko Andie odkrije, da je Ben privolil v zmenek samo zaradi svoje stave. Vendar pa je težava v tem, da so ženske (spet) tarča posmeha zaradi sabotiranja odnosov s svojimi »nadležnimi navadami«, kot so npr. motenje ogledov nogometnih tekem, jokanje in “prehitro” prinašanje svojih stvari v fantovo stanovanje. Čeprav je način, kako se zgodba odvija, na trenutke zabaven, pravzaprav sploh ni tako smešen, če o tem dobro premislimo.

Vir: thoughtcatalog.com

Novo na Metroplay: Maja Keuc iskreno o življenju na Švedskem in kaj jo je pripeljalo nazaj