Leta 2012 je Nasa sporočila, da naša najbližja galaktična soseda Andromeda drvi proti naši galaksiji Rimski cesti in da bo trčila z njo. Do vesoljske kataklizme naj bi prišlo čez 5.5 milijarde let, so dejali. Nedavno pa so znanstveniki dojeli, da se vesoljsko trčenje v resnici že dogaja.
Andromeda je večja od naše galaksije. Središči naše in Andromedine galaksije sta oddaljeni 2,5 milijona svetlobnih let. Zdi se, da sta se šibka galaktična haloja dveh galaksij res že začela dotikati. Tako se je trčenje na neki način že začelo.
Po vsem vesolju galaksije trkajo druga ob drugo. Ko do trčenja pride, se prerazporedijo gravitacijske sile v galaksijah, ki razmečejo naokrog cela ozvezdja.
Galaksiji šineta ena skozi drugo, pri tem pa lahko zvezde razmeče naokrog, vendar je trčenje zvezd ene galaksije z zvezdami druge izjemno redko.
Galaksija Andromeda vsebuje približno trilijon zvezd, naša Mlečna cesta pa okoli 300 milijard. Ko bo prišlo do trčenja, se bodo zvezde iz obeh galaksij najprej pomešale, potem pa bodo vržene v nove orbite, na koncu spet “padle skupaj” in začele krožiti okoli na novo združenega galaktičnega središča. Nova galaksija, ki bo tako nastala, ne bo več spiralna, kot sta Andromeda in Rimska cesta, pač pa eliptična in bo ena največjih galaksij v vesolju.
Bo Zemlja preživela?
Vse kaže, da bo, ker je verjetnost, da bi v naše Sonce trčila kakšna druga zvezda, zelo majhna. Tako je tudi zelo verjetno, da bo neprizadeto ostalo celotno Osončje. V najslabšem primeru bo izvrženo nekam drugam kot celota. Kaj sicer to pomeni za življenje ne Zemlji, znanstveniki še ne vedo, vendar pa bi naš planet v tem primeru obstal.
Poleg tega bo trčenje potekalo zelo počasi z našega zornega kota. Končano naj bi bilo šele čez 7 milijard let. Bo pa zaradi nove razporeditve zvezd nočno nebo nad Zemljo videti povsem drugače kot danes.
Kakšno pa bo življenje na Zemlji?
Na to vprašanje znanstveniki nimajo točnega odgovora. Domnevajo pa, da bo čez približno 7,5 milijarde let Sonce sčasoma postalo rdeča velikanka. Takrat se bo napihnilo in požrlo notranje planete, zelo verjetno tudi Zemljo. Toda še pred tem se bo povečala njegova svetilnost. To se bo zgodilo čez približno štiri milijarde let, še preden bosta trčili galaktični središči. Morda bodo takratni prebivalci izpostavljeni učinku tople grede, podobnemu temu, ki se prav zdaj dogaja na sosednjem planetu Veneri.
Tako je zelo verjetno, da življenja na Zemlji ob zaključku združitve ne bo več. Če bo človeštvo preživelo do takrat, pa bodo morda nekateri prebivalci že poleteli v vesolje, celo zunaj našega Osončja in naselili druge planete, ki bodo imeli drugačno usodo. Ti bodo morda še vedno lahko opazovali Andromedo, ki vdira v Rimsko cesto, vendar z nekoliko drugačne perspektive, kot bi jo z našega planeta.
Vir in preberite več na: N1
- Preberite si še: 5 globokih življenjskih resnic, ki jih radi pozabimo