Danes obstaja možnost severnega sija z opozorilom za geomagnetno nevihto.
V nedeljo, 8. septembra, je prišlo do izbruha CME (koronalni izbruh mase) – izbruha materiala s površine Sonca, ki naj bi dosegel Zemljo do torka, 10. septembra. Po besedah znanstvenikov iz NOAA (Nacionalna uprava za oceane in atmosfero) in Nacionalne meteorološke službe bi se morebitni severni sij lahko ohranil od torka do srede.
Trenutno velja opozorilo za geomagnetno nevihto stopnje 2, kar se šteje za zmerno sončno nevihto.
"Vplivi CME zaradi izbruha filamentu, ki se je zgodil zgodaj 8. septembra, naj bi prispeli okoli 14.00 ure 10. septembra in verjetno povzročili zmerne učinke geomagnetne nevihte," je na družbenih omrežjih objavil Zvezni center za napovedovanje vesoljskega vremena. "Vsak vpliv geomagnetne nevihte, ki bo trajal do 11. septembra, bo verjetno postopoma oslabel na nižjo raven.
- Preberite si še: OBDOBJE MRKOV: Bodite pozorni, prebujajo se stari karmični vzorci
Aurora borealis bi se lahko razširila nad območjem severnih delov držav.
Danes so severni sijevi (aurora borealis) možni v nekaterih delih sveta. Glede na napovedi bodo lahko severne luči opazili predvsem v severnih delih Združenih držav, kot so Minnesota, Montana in regija Velikih jezer, pa tudi v državah, kot so Kanada, Aljaska, Norveška, Islandija in Finska.
Pogoji za opazovanje severnega sija bodo posebej ugodni v nočeh med 10. in 12. septembrom, saj je v tem obdobju predvidena povečana geomagnetna aktivnost zaradi izbruha koronalne mase (CME) s Sonca.
Vir: mlive.com
Novo na Metroplay: Maja Keuc iskreno o življenju na Švedskem in kaj jo je pripeljalo nazaj