Ko se je poročila v Indiji, se ji ni sanjalo, kaj jo čaka

7. 10. 2024
Deli
Ko se je poročila v Indiji, se ji ni sanjalo, kaj jo čaka (foto: posnetek zaslona TikTok)
posnetek zaslona TikTok

Zaljubila se je v Indijca, na njuni poroki pa jo je čakalo več presenečenj.

Hrvaška uporabnica TikToka, Anita Mandić se je zaljubila v Indijca, po treh letih zveze pa se je z družino odpravila v Indijo, kjer so imeli tradicionalno indijsko poroko. Razkrila je, kako jo je sprejela njegova družina in kako je izgledala poroka. Običaji so povsem drugačni od tistih, ki jih je bila nevesta vajena.

"Najprej sva poroko imela na Hrvaškem, nato pa sva se odločila, da se bova poročila tudi v Indiji. Takoj ko smo pristali, je moja prva misel bila: 'Kaj je s tem prometom?'. Takrat sem prvič srečala njegove starše, ki so me sprejeli z bobni in rožami. Tudi moji starši so prišli v Indijo in tast in tašča sta ju res lepo gostila. Način komunikacije je bil čudovit," razkriva Anita.

Potrebnih je 6 oblek, a so cene nižje

"Njihove poroke trajajo tri dni, podnevi in ​​zvečer, tako da za vsak dan potrebuješ dve obleki. Poročno obleko in celotno poročno opravo sem iskala 14 dni. Poročna obleka se imenuje lenge, cene pa so zelo ugodne; jaz sem zanjo odštela približno 280 evrov, obstajajo pa tudi cenejše. Za razliko od naših običajev ženin in nevesta izbirata in kupujeta oblačila skupaj," je pojasnila Anita.

Ne spreglejte:

Večdnevna poroka in posebno slavje

V Indiji je tradicija, da s kano na nevestino telo narišejo določene okrasne vzorce. "Na dan poroke so me zjutraj namazali s kano, ki jo nanesejo tudi na ženina. Takšno 'tetoviranje' je trajalo eno uro, nato pa sem še eno uro morala čakati, da se kana posuši. Sledila je 'Ram Puja', ki je pravzaprav molitev bogu Ramu in zveni precej veselo ob zvokih različnih glasbil. Molitev postopoma preide v ples. Ples je trajal do poznih večernih ur. Alkohola se ni pilo, saj verjamejo, da če na poroko povabiš bogove (kar hindujci počnejo), ni prav piti alkohola pred njimi.

Prvi dan poroke se odvija v krogu najbližjih, torej družine, drugi dan pa je pravzaprav uradni dan za vse z vabili. Indijci radi zamujajo, zato je tudi najin obred zamujal. Prvi del obreda je organiziran samo za najožje sorodnike, nevesta in njeni sorodniki pa se tega dogodka ne bi smeli udeležiti. Organizirano je bilo kosilo, po kosilu pa se je začela slovesnost Halti. Ob tem se mladoporočenca namažeta s kurkumo, nevesta pri svoji hiši, ženin pri svoji.

Zvečer sledi sangeet. Najpomembnejša stvar za ta obred je, da se udobno oblečete, saj se cel večer pleše. Mislim, da je to vrhunec indijskih porok. Sangeet je namreč zasnovan tako, da gredo svatje, predvsem domači in prijatelji, na oder in izvedejo določeno točko; največkrat je to plesna točka, nekateri pa se odločijo za petje. Nato gresta mladoporočenca na oder, kjer jima voditelj zastavi določena vprašanja, na primer kje sta se spoznala in podobno."

Zadnji in najpomembnejši dan indijske poroke je sestavljen iz same poroke in večerje, ki se je udeležijo vsi gostje. Medtem ko sem se pripravljala, je mož z družino plesal ob zvokih bobnov. Ta del je zelo podoben našemu prihodu po nevesto, le, da se ženin pripelje na konju ali v kočiji.

Sama poroka je trajala nekaj več kot dve uri, sestavljena pa je bila iz več delov, kjer malo sediš, malo stojiš, malo hodiš okoli ognja in vanj mečeš ​​žagovino in podobno. Končno sem dobila mangal sutro - zlato verižico s perlicami in obeskom, ki jo dobi nevesta."

Anita ob tem omenja poseben običaj indijskih porok, ki je precej podoben našemu običaju 'ukradenega šopka'. Le, da so v Indiji ukradeni ... čevlji!

"Vsi, ki aktivno sodelujejo na poroki, se morajo sezuti. Običaj je, da nevestine sestre in prijateljice ukradejo ženinove čevlje, njegova družina in sorodniki pa naj jih pri kraji ne zalotijo. Če želi čevlje dobiti nazaj, jih mora plačati."

Mladoporočenca običajno, če v Indiji prejmeta denar kot darilo, dobita približno 20 evrov. "To niso neki zneski, kot bi pričakovali. Večina ljudi nam je kot darilo dala kuverte z denarjem, pokrili smo približno 1000 evrov. Pri znesku velja pravilo okoli 1000 ali 2000 rupij, a zaokrožimo na 20 evrov za vso družino," pravi Anita.

Dobrodošlica ob prihodu doma

"Po poroki smo prišli domov, kjer so mi pripravili dobrodošlico. Pot skozi hišo je posuta s cvetjem, v hiši pa naju je čakala posoda vode, v katero sem morala stopiti. Nato je treba najprej narediti korak z desno nogo. Nazadnje smo obiskali hišni tempelj. Nato je sledila večerja in slavje," pripoveduje uporabnica TikToka.

@zefyxo Moje indijsko vjenčanje, ZADNJI DIO ✨🥰 #mojeindijskovjencanje #vjencanje #indija ♬ original sound - Anita Mandić

Prirejeno po: stil.kurir.rs

Karel Gržan: "Odprava celibata bi osvežila cerkev, to bi bil korak naprej."

Novo na Metroplay: Maja Keuc iskreno o življenju na Švedskem in kaj jo je pripeljalo nazaj