Inteligenca naj bi med drugim bila odvisna tudi od meseca, v katerem se rodimo.
Znanost je že večkrat dokazala, da so naše kognitivne sposobnosti odvisne od večih dejavnikov; od spanca, pa do hrane in pijače, ki jo uživamo. Kako pa mesec rojstva vpliva na našo inteligenco?
Kako je mesec rojstva povezan z inteligenco?
Študija, izvedena pri "National Bureau of Economic Research", je pokazala, da obstaja jasna povezava med mesecem rojstva in našo inteligenco. Raziskava, v kateri so sodelovale Univerza v Torontu, Univerza na Floridi in Northwestern University, je analizirala kognitivni razvoj 1,2 milijona šoloobveznih otrok. Udeleženci študije so obiskovali javne šole in so bili stari med šest in petnajst let.
Ugotovljeno je bilo, da so tisti, rojeni septembra, imeli višje povprečje ocen v primerjavi s tistimi, rojenimi v drugih mesecih. Iz tega se je razvila teorija, da so najpametnejši otroci rojeni septembra.
Preberite si še:
Seveda pa ni vse tako črno-belo: za začetek je potrebno poudariti, da ocene niso edini pokazatelj inteligence. Na šolah, kjer so raziskavo opravljali, se otroci ne vpisujejo v šolo glede na koledarsko leto rojstva, temveč so v enakem razredu tisti, ki so rojeni od septembra do avgusta naslednje leto. To pomeni, da so otroci, rojeni septembra, vedno najstarejši v razredu, kar pripomore tudi k boljšim ocenam. Dodatno je teorijo potrdilo tudi to, da so otroci, rojeni avgusta (torej najmlajši v razredu) imeli najnižjo povprečno oceno.
So otroci, ki so najmlajši v razredu, torej prikrajšani? Študije so pokazale, da so tudi tisti, ki sprva niso imeli najboljših rezultatov, kasneje dohiteli svoje starejše sošolce. Največja razlika je bila v nižjih razredih, kasneje pa ta ni bila več tako očitna.
Raziskava je zgolj informativne narave, strokovnjaki pa so si ob tem enotni: prav vsak od nas v sebi nosi edinstvene talente in sposobnosti, ne glede na mesec rojstva.
Prirejeno po: kafe.rs