V bivši Jugoslaviji je to sliko imela praktično vsaka druga hiša, le redki pa so poznali njeno srhljivo zgodbo.
Veliko stvari v nas vzbudi nostalgijo in nas spomni na čase bivše Jugoslavije. Morda so to določeni filmi, skladbe, znane osebnosti, stavki, jedi, oblačila ali predmeti, ki smo jih imeli doma. Eden takih predmetov je nedvomno tudi slika jokajočega dečka, ki je krasila stene številnih domov. V resnici pa ima slika zanimivo zgodbo.
Preberite si še:
Slika, ki ne zagori
Govorice, da je slika prekleta, so začele krožiti že v prejšnjem stoletju, ko je družina v Yorkshiru zaradi požara ostala brez svojega doma. Zagorelo je vse. Edina stvar, ki se je plameni niso niti dotaknili, je bila slika jokajočega dečka.
Zgodba je postala še dodatno zanimiva septembra 1985, ko je ko je priljubljena britanska revija "The Sun" objavila ekskluzivni intervju z gasilcem, ki je potrdil, da je gasil mnoge požare in da to ni osamljen primer, kjer je slika jokajočega otroka ostala edina nedotaknjena stvar v požaru.
Kmalu po objavi tega članka so začela v uredništvo prihajati številna pisma bralcev, ki so opisovali podobne primere. V vseh teh zgodbah se je ponavljal enak epilog: edini predmet, ki je ostal cel v požarih, je bila ta slika.
Zaradi tega je slika hitro bila razglašena za prekleto in mnogi so jo odstranili iz svojih domov, saj so verjeli, da prinaša nesrečo oziroma celo, da je slika tista, ki povzroča požare.
Like that picture of the boy crying that caused houses to burn down in the 1980s
byu/FrontTowardEnemy_ inrickygervais
Kdo je deček na sliki?
Izvirno delo, po katerem so nastale številne različice in reprodukcije jokajočega dečka, pa tudi deklice, je naslikal italijanski umetnik Giovanni Bragolin. V prejšnjem stoletju so kopije slike množično distribuirali po vsem svetu, tudi po Jugoslaviji.
Tudi deček, ki je uprizorjen na sliki, naj bi imel grozljivo zgodbo. Nekateri viri navajajo, da je bil naslikani deček Don Bonito, ki je nenamerno povzročil požar, v katerem so umrli njegovi starši. Govori se, da ga je umetnik Giovanni posvojil, nato pa tudi zlorabljal.
Zakaj slika ni zagorela?
Govorice, da slika ne zagori, so vzbudile zanimanje tudi pri znanstvenikih. Skrivnost so razrešili tako, da so testirali odpornost slike na ogenj in ob tem ugotovili, da je ta premazana z zaščitnim slojem laka, ki je odporen na ogenj.
Kljub ugotovitvi si mnogi te slike ne želijo imeti doma in še vedno verjamejo, da prinaša nesrečo. Kaj pa vi? Ste jo imeli na svoji steni?
Prirejeno po: espresso.co.rs
Vabimo vas, da si ogledate Sensa podkast, kjer smo govorili o menstruaciji:
Novo na Metroplay: Maja Keuc iskreno o življenju na Švedskem in kaj jo je pripeljalo nazaj