Slovenski domovi za ostarele se že dlje časa soočajo s pomanjkanjem kadra, zato domovi iščejo rešitve tudi tako, da zaposljujejo kader iz tujine.
V ljubljanskem domu starejših na Taboru niso videli izhoda iz kadrovske stiske, zato bodo kader pripeljali iz tujine. Tako v DSO Tabor v Ljubljani prihaja šest negovalk iz Nepala. Za komunikacijo med njimi in starostniki pa bo skrbela kar umetna inteligenca.
Vse manj je ljudi, ki bi bili pripravljeni delati za plačo, malenkost višjo od minimalne. Zaradi pomanjkanja bolničarjev, negovalcev in medicinskih sester je v slovenskih domovih več kot 900 praznih postelj, na sprejem v Dom starejših občanov (DSO) čaka več tisoč ljudi.
"Kamor koli se obrnete, nihče se ne odziva," je za TV Slovenija povedala Zlata Marin, direktorica DSO-ja Tabor Ljubljana. Lani se je upokojilo 13 zaposlenih. Negovalke komaj še zmorejo poskrbeti za vse ljudi v domu. "Želja, da pomagamo, empatija do starostnika, to je edino, kar nas še skupaj drži," je povedala ena od negovalk v domu.
V domu za starejše je zaradi pomanjkanja kadra kar 40 postelj praznih. Ker si še več praznih postelj ne morejo privoščiti – saj bi to ogrozilo finančno vzdržnost doma, vključno s plačami zaposlenih – je direktorica našla svojo rešitev.
"Poiskala sem povezave, da pripeljemo kader iz tujine. Prihajajo iz Nepala," je povedala direktorica Marin.
To bodo za začetek oskrbovalke, strežnice, čistilke. Upa, da bodo začele delati do konca marca – če jim uredijo stanovanje.
"Po svojih poteh nam je uspelo urediti nekaj sob, je kot študentski dom. Govorijo angleško, uporabili bomo umetno inteligenco," je še pojasnila Marin.
Postopek urejanja dokumentov za delavke je zapleten in dolgotrajen, a če se bo ta rešitev izkazala za uspešno, bodo zaposlili še več tujega kadra. Ob tem direktorica poziva državo, naj zagotovi nastanitve za tuje delavce.