Kaj otroci podedujejo od starih staršev in kaj od staršev?

23. 7. 2025
Kaj otroci podedujejo od starih staršev in kaj od staršev? (foto: shutterstock)
shutterstock

Ko govorimo o genih, ki jih otrok podeduje od mame in očeta, je veliko stvari že znanih. Manj znano pa je, kakšne gene otrok prejme od starih staršev – babic in dedkov.

Kolikokrat ste že slišali, morda celo za svojega otroka, da je »isti kot babica« ali »preslikani dedek«? Verjetno ste se vsaj enkrat vprašali, kaj otrok v genetskem smislu dejansko podeduje od koga.

Kaj pravzaprav dedujemo?

Vsak človek ima dva biološka starša in štiri stare starše – dve babici in dva dedka. To pomeni, da ima vsak izmed nas tudi del genov od starih staršev, a ne v enakih deležih.

Otrok podeduje natančno polovico genoma od matere in polovico od očeta. Vendar pa vemo, da določene lastnosti bolj vplivajo geni enega ali drugega starša. Na primer:

  • Spol otroka je določen z očetovimi geni,
  • očetovi geni pogosto vplivajo tudi na inteligenco, višino in nagnjenost k duševnim težavam,
  • medtem ko geni matere bolj vplivajo na nagnjenost k debelosti, na spalne vzorce in na to, kako se bo otrok staral.

Preberite si še:

Kje so v tej zgodbi stari starši?

Človeško telo ima 23 parov kromosomov – 22 parov avtosomskih in 1 par spolnih kromosomov. Čeprav otrok prejme gene staršev v enakem razmerju, pa za vsak kromosom, ki ga dobi od mame ali očeta, obstaja:

Prelomna odločitev haaškega sodišča: "Podnebje je treba zaščititi"
  • 50-odstotna možnost, da je ta kromosom kopiran od babice, in
  • 50-odstotna možnost, da prihaja od dedka.

To pomeni, da otrok ne podeduje celotnega kromosoma samo od enega izmed starih staršev, ampak ima vedno kombinacijo genetskih segmentov.

Zaradi procesa t. i. genske rekombinacije (mešanja genov) se lahko zgodi, da otrok od enega stara starša podeduje le majhen segment, od drugega pa velik del določenega kromosoma. Posledično se delež genov, ki jih otrok nosi od babice in dedka z materine ali očetove strani, razlikuje, vendar vedno skupaj sestavljata 50 % (po eni strani).

Preprosto povedano:

Če ima otrok več kot 25 % genov babice po mamini strani, pomeni, da ima manj kot 25 % genov dedka po mamini strani – saj se razmerje znotraj polovice genov od matere ohranja.

Torej: otroci resnično lahko bolj fizično ali vedenjsko spominjajo na enega izmed starih staršev, a to ni zato, ker bi »dobili več njihovih genov kot od drugih«, temveč zaradi naravnega 'naključja', kateri geni so se pri posamezniku izrazili.

Vir: kafe.rs

Katero BABICO imajo otroci običajno raje? Po očetovi ali po mamini strani?