Kaj pomeni, če se bojite neviht?

20. 6. 2024
Deli
Kaj pomeni, če se bojite neviht? (foto: Profimedia)
Profimedia

Se bojite strel in grmenja? Občutite izrazito nelagodje takrat, ko je napovedana nevihta?

Astrafobija je izraz, s katerim opisujemo strah pred strelami, grmenjem in nevihtami. Številni mislijo, da je omenjena fobija prisotna le pri otrokih, a psihologi opozarjajo, da imajo tudi odrasli strah pred nevihtami in da lahko ravno ta strah močno vpliva na samo kakovost življenja.

Zakaj pride do astrafobije?

Strah je lahko nagonski; evolucijsko gledano je smiselno, da se želimo izogniti nevihti, saj ta lahko predstavlja nevarnost.

Drugi vzrok astrafobije je lahko travmatična izkušnja. Oseba, ki je imela neprijetno izkušnjo z nevihtami, se lahko kasneje takih vremenskih pojavov boji.

Izkazalo se je tudi, da se neviht bojijo ljudje z avtizmom in tisti, ki imajo težave s senzoriko (ljudje, ki so bolj občutljivi na zvok in/ali svetlobo).

Kakor vsaka fobija, pa se tudi ta pogosto pojavlja pri posameznikih, ki v otroštvu niso prejemali ustrezne čustvene podpore takrat, ko jih je bilo strah. Tako so se njihovi strahovi skozi leta še dodatno stopnjevali in krepili.

To so najboljše nudistične plaže v Evropi: na seznamu tudi dve hrvaški

Znaki astrafobije

Astrafobija lahko bistveno vpliva na življenje človeka. Nekdo pogosto pretirano spremlja vremensko napoved in skladno z njo prilagaja svoj vsakdan. Če je denimo napovedana nevihta, bo človek z astrafobijo naredil vse, da je v času nevihte lahko doma oziroma nekje, kjer bo lahko v miru izrazil svoj strah.

Posamezniki, ki imajo astrafobijo, lahko v času grmenja, bliskanja in neviht opazijo naslednje simptome:

  • Bolečina v prsnem košu;
  • Telesna otopelost;
  • Slabost;
  • Povišan srčni utrip;
  • Pospešeno znojenje;
  • Obsesivna želja po spremljanju nevihte.

Kako si lahko pomagate?

Dobra novica je, da je tudi strah pred nevihtami možno odpraviti. Kot zelo učinkovita se je izkazala kognitivno vedenjska terapija, a je pri tem ključno, da izbiramo izkušenega in ustrezno usposobljenega terapevta.

Tudi druge oblike psihoterapije so lahko koristne, a še vedno velja pravilo, da je potrebno izbrati pravega strokovnjaka.

Pri pomiritvi vam pa sicer lahko pomagajo tudi dihalne in sprostitvene tehnike.

Psihologi svetujejo, da se osebe z astrafobijo izogibajo nenehnemu spremljanju vremena, saj lahko s tem privedejo do še dodatne tesnobe. Obenem je dobro, če take osebe lahko poiščejo podporo bližnjih in se pogovorijo o svojih občutkih.

Morda se vam zdi, da svojega strahu ne boste nikoli premagali, a strokovnjaki so optimistični; kakor vsako fobijo, lahko premagamo tudi astrafobijo, če le imamo dovolj motivacije in želje po rasti.

Prirejeno po: psycom.net