Kako otroke učinkovito pohvaliti ob koncu šole

16. 6. 2018
Deli
Kako otroke učinkovito pohvaliti ob koncu šole (foto: profimedia)
profimedia

Šola se bo kmalu končala. Otroci bodo prinesli spričevala in v njih ocene. Naloga starša je, da otrokovo delo pohvali ali pa da opozori na pomanjkljivosti

Raziskave so pokazale, da so pogojne pohvale kot npr.: Zelo si pameten; Priden si. itd. neučinkovite, saj zbujajo mešane občutke in nimajo tako dobrega vpliva na razvoj samospoštovanja. Hvaliti otroka je dobro in otroci imajo to radi. Vendar poznamo učinkovito in neučinkovito pohvalo otroka. Pogojna pohvala je neučinkovita, saj poudarja zunanje dosežke in ustvarja odvisnost od odobravanja staršev in okolice. Če v vzgoji prevladuje pogojna pohvala, začnejo otroci svoj jaz oz. lastno vrednost graditi na mnenju drugih – le če jih drugi pohvalijo, se počutijo dobro in so zadovoljni. Če pa jih ne pohvalijo, potem niso v redu takšni kot so. Kadar pa zunanje dosežke opredelimo glede na to, kako se otroci trudijo, vadijo in dajo vse od sebe, takrat dajemo otrokom občutek za lastne zmožnosti. To so učinkovite pohvale, ki imajo veliko boljši vpliv na njihovo počutje, samospoštovanje in jim daje več veselja do učenja, užitka in opravljanja nalog. 

Otroci se najbolje odzovejo, kadar njihovo delo in dosežke opisno ocenimo ali pohvalimo. Pa si poglejmo nekaj primerov, kako otroka učinkovito pohvaliti: »Te odlične ocene pomenijo tvoje trdo delo in trud, ki si ga vložila. Gotovo si ponosna nase!« »Pri matematiki ti gre bolje kot pri pravopisu, ampak nič hudega. Z več vaje, dodatnimi nalogami, boš oceno popravila na bolje.«

Ko otroka učinkovito pohvalimo, ne ustvarjamo pritiska, da mora vedno bit popoln in najboljši. Če opišemo otrokovo delo, se otrok bolj zaveda svojega vedenja, s tem pa mu pomagamo, da se lažje zave svojih dobrih strani in šibkih, ki jih je potrebno še izboljšati. 

S takim načinom vzgajamo zdravo samospoštovanje, zaupanje v lastne sposobnosti in odgovornost. Otroci imajo občutek, da so vredni ljubezni in da so v redu takšni kakršni so, s ciljem, da se neprestano učijo, trudijo in izboljšujejo.

Napisala: Klara Bajec
Naročite brezplačen izvod e-knjige: Kako se soočati s stresnimi situacijami v starševstvu

Več informacij o pozitivnem in zavestnem starševstvu lahko dobite tudi na Facebook strani 

Novo na Metroplay: O psihiatriji in duševnih motnjah | Anica Gorjanc Vitez