Kako prepiri staršev v resnici vplivajo na otroka?

13. 10. 2023
Deli
Kako prepiri staršev v resnici vplivajo na otroka? (foto: shuttersotck)
shuttersotck

Prepiri so običajen del vsakega partnerskega odnosa. Kaj pa se zgodi, če se starša prepirata pred otrokom?

Težko bi našli par, ki se še nikoli ni sprl. To je neizogiben del odnosov. Prava redkost so tudi tisti pari, ki prav vsak nesporazum rešijo na miren, zdrav način.

Intenzivni, burni in predvsem neučinkoviti prepiri pa so najbolj škodljivi za otroke, ki so ob prepiru prisotni. Psiholog Gordon Harold poudarja, da ima pretiran pritisk v domčem okolju velik vpliv na dolgoročno duševno zdravje in razvoj otrok. 

Zdaj že vemo, kako pomembno je odnos med otrokom in staršem, a strokovnjak dodaja, da ima na otroke bistven vpliv prav medsebojni odnos med staršema.

Njun partnerski odnos vpliva prav na vse; od duševnega zdravja otroka, uspeha v šoli pa do odnosov, ki jih otrok skozi življenje vzpostavlja z drugimi.

Otroci že zelo zgodaj razumejo, kakšen je odnos med staršema

Povsem normalno je, da se starša kdaj prepirata in se ne strinjata. Težava nastane, ko sta starša v pogostih, intenzivnih in nerazrešenih konfliktih, ki jih torej na koncu ne znata rešiti. Prav tako na otroka močno vpliva, če se starša obnašata kot dva tujca, brez ljubezni in učinkovite komunikacije, tudi če se ne kregata. 

Morda starša menita, da otrok še ne razume, kaj je sploh prepir, a strokovnjaki zagotavljajo, da otroci dojemajo veliko več, kakor mislimo. Že pri dveh letih lahko recimo opazijo, da nekaj ni v redu med staršema.

Ob tem se otrok ustraši in se sprašuje, ali se bo konflikt stopnjeval in ali to predstavlja tveganje za stabilnost družine. Ta občutek negotovosti lahko vodi v resne stiske in travme.

Prepiri lahko pripeljejo do resnih težav

Najbolj negativne posledice na otroka imajo nezreli prepiri: takšni, pri katerih starša vpijeta drug na drugega brez kontrole, besnita ali pa sploh ne govorita.

Strokovnjaki so v eni od raziskav več desetletij opazovali družine in različne dinamike. Izkazalo se je, da imajo lahko otroci, ki so že od šestega meseca izpostavljeni konfliktom staršev, povišan srčni utrip in visoko raven kortizola.

Pri dojenčkih, malčkih in mladostnikih se lahko, v kolikor so redno izpostavljeni burnim prepirom staršev, pojavijo motnje razvoja možganov, motnje spanja, depresija, anksioznost, panični napadi, vedenjske motnje in druge resne težave.

Še posebej pogosto se dogaja tudi to, da imajo taki otroci v odrasli dobi velike težave pri vzpostavljanju zdravih partnerskih odnosov. 

Burni prepiri so hujši od ločitve

Strokovnjaki so že večkrat opozorili, da je ločitev staršev lahko močno boleča za otroka. Mnogi zato ostajajo skupaj za otrok.

V novejših raziskavah pa se je izkazalo, da največjo škodo dejansko povzročijo prepiri staršev pred, med in po ločitvi, ne pa toliko ločitev kot taka. Če starša torej ostajata skupaj, obenem pa se nenehno prepirata, je to za otroka huje, kakor če bi se sporazumno ločila.

Kaj lahko naredi starš?

Seveda je dobro, da se starša osredotočata na odnos z otrokom, vendar je ključno, da ne pozabita, da je pogoj za zdravega otroka njun zdrav medsebojni odnos. Pomembno je, da se starša naučita zrele komunikacije in poiščeta načine, kako bosta konflikte rešila tako, da ob tem ne bosta škodila svoji družini. Če jima to ne gre najbolje od rok, je zrelo, da poiščeta terapevtsko pomoč, kjer se bosta tega lahko naučila. 

Vir: n1info.hr

Vabljeni, da odkrijete Jurklošter, ki sta ga v posebnem Sensa intervjuju raziskovala pater Karel Gržan in Ana Vehovar: 

Poglejte pa si tudi podkast, v katerem je Borut Pahor gostil Tino Maze:

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o svoji najljubši tehniki pomnjenja