Kako si vzeti čas, da ne počnete prav ničesar (in zakaj je to pomembno)

12. 7. 2023
Deli
Kako si vzeti čas, da ne počnete prav ničesar (in zakaj je to pomembno) (foto: shutterstock)
shutterstock

Se vam zdi, da nikoli nimate časa za sprostitev? Danes z vami delimo, kako lahko to, da ne počnete ničesar, postane del vaše rutine, ne da bi se zaradi tega počutili krive.

Dovolite si, da ste včasih v »lebdečem stanju«. To pomeni, da si dovolite, da ste mirni – psihično in telesno – brez pritiska, da morate kar koli narediti.

Koncept lebdečega stanja mi je všeč zato, ker se najboljše ideje pogosto porodijo, ko ne počnete ničesar. Ste se že kdaj tuširali in se spomnili nečesa genialnega? Nepričakovan navdih nas običajno preplavi v trenutkih, ko sedimo v tišini, čakamo v vrsti ali tik preden utonemo v spanec.

Eden od načinov, kako to počnem, je, da hodim na sprehode, ne da bi karkoli poslušala. Običajno poslušam podkast ali glasbo, vendar mi poslušanje ničesar (razen hrupa sveta) daje priložnost, da sem bolj prisotna s svojimi mislimi in idejami. Ti vsakodnevni sprehodi so pogosto čas, ko se mi porodijo nove ideje.

V knjigi Four Seconds avtor Peter Bregman piše:

»Najboljše ideje se mi porodijo, ko sem neproduktiven. Ko tečem ali se tuširam ali sedim, ali ne delam ničesar, ali čakam na nekoga […] To so trenutki, v katerih pogosto nezavedno organiziramo svoj um in osmislimo svoje življenje

Tukaj je nekaj namigov, kako lahko tudi vi v svoj urnik dodate »lebdeče stanje«:

1. Ugotovite, kaj za vas pomeni »lebdeče stanje«

Vsak ima drugačno predstavo o tem, kako naj ne bi počel ničesar. Morda mirno sedite in strmite skozi okno. Morda je to nekaj, kar počnete, ne da bi se trudili za rezultat, na primer čečkanje, poslušanje glasbe ali branje.

Pomislite, kaj pomeni lebdeče stanje za vas in kako bi ga želeli uporabiti.

2. Dodajte ga na svoj urnik

Ugotovite, koliko časa lahko posvetite temu, da ne delate ničesar. Ne glede na to, ali gre za 30 minut na teden ali 30 minut na dan, napišite to na svoj urnik.

Ko pride ta čas, počnite tisto, kar se vam takrat zdi dobro. Najpomembneje je, da med tem časom ne delate ničesar, kar bi »morali«.

3. Preglejte svoj seznam opravil

Ali ste med branjem članka pomislili, da res nimate časa za to, da ne bi počeli ničesar?

Če je tako, boste morda morali stopiti korak nazaj in pregledati svoj seznam opravil.

Realno razmislite, kaj vse lahko opravite v enem dnevu. Prav tako bodite iskreni do sebe, s čim odlašate. Ali res nimate dovolj časa ali pa stvari ne opravite pravočasno?

Če imate ob koncu dneva še vedno stvari na seznamu opravkov, boste morda morali nekoliko drugače razporediti svoj čas.

4. Vedite, kdaj se morate potruditi in kdaj počivati

Večina nas ima obdobja v dnevu, ko smo zelo produktivni, in tudi obdobja, ko nam energija upade. Energija nam običajno pade popoldne, kar je odličen čas, da si vzamete odmor od svojega seznama opravil.

Če ugotovite, da skušate na silo delati med energijskim padcem, si raje vzemite čas za lebdeče stanje.

Poskusite teden dni spremljati svoje energijske vzorce tako, da si zapišete, kdaj imate največ energije in kdaj vam zmanjka moči.

Povzeto po Theblissfulmind.com