Hvaležnost je izjemno pomembna vrlina, za katero je najbolje, da se jo prakticira že od otroštva. A kako jo na zabaven način vpeljati v vzgojo otroka?
Predšolski otroci večinoma še ne zmorejo razumeti koncepta hvaležnosti. Se vam je kdaj zgodilo, da otrok ob nekem dogodku ni izrazil hvaležnosti, kot bi pričakovali? Morda se ni zahvalil sorodniku, ki mu je nekaj podaril? Se je nekdo zanj potrudil, otrok pa je ob tem bil ravnodušen? Pri mlajših otrocih je hvaležnost še zelo kompleksna, a je vseeno pomembno, da otroci že od malih nog opazujejo svoje starše in predvsem opazijo njihovo prakso hvaležnosti.
Pri nekoliko starejših otrocih pa jih v prakso hvaležnosti lahko tudi povabite in tako spodbudite, da jo tudi sami začutijo. To izboljša tudi njihovo kvaliteto življenja; nekateri strokovnjaki so mnenja, da ravno redno prakticiranje hvaležnosti lahko pripomore k boljšim odnosom, manjšemu materializmu in višjim ocenam. Kako torej v vzgojo vpeljati prakticiranje hvaležnosti?
Naj bo hvaležnost navada
Prakticiranje hvaležnosti naj postane del družinske dnevne rutine. Z družino se dogovorite, da vsak član ob večerji pove, za kaj je hvaležen. Pomembno je tudi, da vsak odgovor od otroka sprejmete in se mu ne posmehujete ali celo grajate, tudi če je hvaležen za kaj nenavadnega.
Zahvaljevanje drugim
Pomembno je, da se otroci navadijo zahvaliti tudi drugim ljudem. Spodbujajte otroka, da se zahvali prijatelju za uslugo, učiteljici za dodatno pomoč ali prodajalki v trgovini. Seveda pa bodite zgled tudi sami; dnevno se zahvalite ljudem in jim pokažite, da jih cenite. Otrok vas bo hitro posnemal.
Prostovoljno delo
Z družino se vključite v prostovoljno delo in tako pomagajte tistim, ki imajo manj sreče. Obiščite zavetišče za živali, kupite dobrine za socialno ogrožene družine ali izdelajte igrače za otroke v bolnišnici. Ne samo, da boste s tem pomagali drugim; tudi vaši otroci se bodo naučili ceniti, kar imajo in pomagati ljudem v stiski.
Iskanje pozitivnih plati
Že veste, kako zelo pomembno je, da v vsaki situaciji najdemo nekaj dobrega? Z otroci to spremenite v igro, pri kateri v še tako slabi situaciji morate najti nekaj dobrega. Vaši najmlajši bodo tako na zabaven način ozavestili, da imajo veliko srečo in da imajo ne glede na vse, kar se jim zgodi v življenju, veliko lepega.
Pomembno je, da hvaležnost vpeljete na prijeten in nevsiljiv način. Otroka ne silite v hvaležnost, temveč bodite zgled, ki ga bodo najmlajši posnemali in morda prevzeli.
- Preberite tudi: Otrok je zbolel ali ima težave? Najpogosteje je vzrok v starših.
- Urban Urbanc: "Verjamem, da bo v prihodnje še ogromno razhodov, ker ženske ne bodo več zdržale..."
Novo na Metroplay: Maja Keuc iskreno o življenju na Švedskem in kaj jo je pripeljalo nazaj