Kako vpliva na otroke, če so starši veliko NA TELEFONU? Kaj pravi znanost?

22. 5. 2024
Deli
Kako vpliva na otroke, če so starši veliko NA TELEFONU? Kaj pravi znanost? (foto: profimedia)
profimedia

Nova študija poudarja pomen prisotnosti in osredotočenosti v starševstvu, kar sicer ni nič revolucionarnega ali novega, pa vendar se v današnjem času dobro večkrat opomniti, kako starševska odsotnost zaradi telefona vpliva na otroke. 

Nedavna raziskava, objavljena v reviji Child Development, je preučevala vpliv motenj, kot so mobilni telefoni, na kakovost interakcije med starši in otroki. Ugotovitve kažejo, da so starši, ki so pogosto na telefonu, manj odzivni in manj angažirani, kar negativno vpliva na otrokovo čustveno in socialno razvoj.

Ključne ugotovitve raziskave:

  1. Vpliv motenj: Starši, ki so med interakcijami z otroki pogosto moteni s telefonom, kažejo manj čustvene topline in manjšo pozornost do otrok.
  2. Posledice za otroke: Otroci teh staršev lahko razvijejo manjše socialne veščine in čustveno inteligenco, kar lahko vpliva na njihov dolgoročni razvoj.
  3. Pomen kakovostne interakcije: Raziskava poudarja, kako pomembno je, da so starši prisotni in osredotočeni med časom, preživetim z otroki.

Razumevanje vpliva telefona na starševstvo nam lahko pomaga izboljšati načine komunikacije s svojimi otroki. Povečanje kakovosti interakcij lahko vodi do boljšega čustvenega in socialnega razvoja otrok.

Nasveti za starše:

  • Izklopite obvestila: Ko preživljate čas z otroki, izklopite obvestila na družbenih omrežjih. Telefon pustite nekje stran od sebe. Če vas kdo nujno potrebuje, vas bo poklical. 
  • Namenite kvaliteten čas: Osredotočite se na otroka ina na kakovostno preživljanje časa z njim - brez motenj.
  • Bodite prisotni: Pokažite otrokom, da ste lahko povsem prisotni z njimi in da jim posvečate vso svojo pozornost, s tem jim boste dali največ. 

Starševstvo v današnjem digitalnem svetu prinaša velike nove izzive in ključnega pomena je, da starši najdejo načine za zmanjšanje motenj in povečanje kakovostnega časa z otroki. S tem bodo pripomogli k bolj zdravemu in srečnemu razvoju svojih otrok.

Vir: Neuroscience News

Preberite si še:

Novo na Metroplay: Neoliberalna država, ki privatizira javno dobro, potrebuje ženske | dr. Darja Zaviršek