Sončev izbruh je razsvetlil nebo Zemlje, saj so živahni polarni sijaji žareli po vsem severnem in južnem polu.
V zadnjih dneh je naš planet dosegel udarec močnega koronalnega izbruha mase (CME), ki je 15. aprila dosegel Zemljino magnetno polje. A to ni bil običajen CME. Šlo je za redek 'kanibalski' izbruh, ki nastane, ko se dva izbruha, izstreljena v hitrem zaporedju med dvojnim filamentnim izbruhom na Soncu, združita med potovanjem skozi vesolje.
Sprva ni bilo jasno, ali bosta izbruha Zemljo dosegla ločeno ali združena, a po dramatični geomagnetni aktivnosti in živahnih prikazih avror po vsem svetu strokovnjaki zdaj menijo, da sta se izbruha združila v močnejši, »kanibaliziran« udarec.
Rezultat? Očarljiv svetovni spektakel polarnega sija, ki je razsvetlil nebo daleč izven polarnih regij. Ameriški center za napovedovanje vesoljskega vremena je izdal opozorilo o geomagnetni nevihti stopnje G3 za 16. april. Ta pogoji so bili ne le doseženi, temveč je bila za kratek čas dosežena celo huda nevihta stopnje G4. NOAA geomagnetne nevihte razvršča po lestvici G od G1 (manjša) do G5 (ekstremna).
- Preberite si še: Znanstveniki: "To je najmočnejši dokaz doslej za obstoj življenja zunaj našega osončja"
V mestu Tampere na Finskem je Austin MacDonald med razmerami G4 posnel osupljive fotografije nočnega neba.
View this post on Instagram
»Bil sem navdušen in skoraj preplavljen od čustev. Ker živim na Finskem, pogosto vidim polarne sije – od manjših G1 do lanskoletne ekstremne G5 nevihte. A tokrat je bilo nekaj posebnega,« je zapisal MacDonald v elektronskem sporočilu za Space.com.
»Vse se je zgodilo tako hitro. Ni bilo le nad glavo – bilo je na jugu, severu, vzhodu, zahodu… Imel sem občutek, kot da stojim v 360-stopinjski sferi polarnega sija. Počutil sem se neverjetno majhnega,« je dodal.
MacDonald opisuje izkušnjo kot atmosferski ekvivalent »popolne nevihte« – kombinacija pogojev, ki se redko uresniči točno na pravem kraju ob pravem času.
»Ko se vse sestavi in imate srečo, da to doživite, je občutek skoraj neresničen. To je izkušnja, ki ostane z vami dneve. V glavi si jo znova in znova predvajate. In potem je tu še tisti kraj, kjer ste stali in gledali nebo – vsakokrat, ko greste mimo, se vas spet dotakne. Kot da je nebo tam pustilo spomin, ki postane del vašega zemljevida sveta,« je zapisal.
Drugod po svetu
Irska: Fotograf Sryan Bruen je posnel izjemno fotografijo polarnega sija nad cerkvijo Ballynafagh v okrožju Kildare.
Združeno kraljestvo: Astrofotograf »Astro Ben« je posnel prekrasen timelapse severnega sija nad svojim vrtom.
‼️ 🚨AURORA BOREALIS TONIGHT 🚨‼️
— Astro Ben 📸✨ I take photos of space 🔭 (@bbroastro) April 16, 2025
Captured from my garden in England, UK! #auroraborealis #aurora #northernlights #spaceweather pic.twitter.com/aOIUs6EFcn
Škotska: Uporabnica Cat Perkinton je zabeležila dramatičen prikaz barv nad Stirlingom.
Vir: space.com
Vpliv sončevih izbruhov na človekovo počutje
Čeprav se o tem redko govori, lahko močne geomagnetne nevihte, ki jih sprožijo sončevi izbruhi in koronalni izbruhi mase, vplivajo tudi na človekovo počutje. Številni ljudje v času intenzivne sončne aktivnosti poročajo o simptomih, kot so nespečnost, razdražljivost, glavoboli, utrujenost ali občutek notranjega nemira. Občutljive osebe lahko zaznajo spremembe tudi v obliki povečane anksioznosti ali duševne napetosti.
Nekateri raziskovalci domnevajo, da spremembe v Zemljinem magnetnem polju lahko vplivajo na naš živčni sistem, srčni utrip in hormonsko ravnovesje – zlasti pri ljudeh, ki so bolj občutljivi na elektromagnetna nihanja. Čeprav znanost na tem področju še išče dokončne odgovore, pa tradicije mnogih starodavnih kultur že tisočletja prepoznavajo povezanost med dogajanjem na nebu in človekovim notranjim stanjem.
Novo na Metroplay: “Slovenci plačujemo previsok davek za svojo trdoživost.” | Aljoša Bagola