Na tem odmaknjenem otoku še danes ohranjajo nekatere keltske rituale

Na tem odmaknjenem otoku še danes ohranjajo nekatere keltske rituale (foto: Aleksandra Staroveški)
Aleksandra Staroveški

Majhen otok Inishmore je eden izmed treh Aranskih otokov, ki ležijo na obrobju Atlantskega oceana ob zahodni obali Irske. Prebivalci tega odmaknjenega otoka so globoko povezani s svojo preteklostjo, saj še vedno ohranjajo nekatere keltske rituale.  

Na otoku prebiva okoli 800 ljudi, ki večinoma govorijo irsko kot svoj materni jezik. Inishmore poleg slikovite pokrajine odlikujejo tudi mnoge zgodovinske znamenitosti, ki segajo v pred- in zgodnjekrščanske čase.

Znamenita utrdba, ki naj bi bila v predkrščanskih časih središče obredov

Dun Aonghasa na otoku Inishmore

Dun Aonghasa na otoku Inishmore

Aleksandra Staroveški

Ena izmed glavnih znamenitosti otoka je utrdba Dun Aonghasa, ki se nahaja ob robu visoke pečine na južni strani otoka Inishmore. Gre za polkrožno kamnito utrdbo, ki se razprostira nad Atlantskim oceanom. Sestavljajo jo trije terasasti zidovi, ki obkrožajo notranjo ravno površino

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Aran Islands (@aranislands.ie)

Škof Jamnik o srečanju z Melanio Trump: Čudovito, lepo govori slovensko

Izkopavanja so pokazala, da so ljudje na območju utrdbe živeli že okoli leta 1500 pr. n. št. Okoli leta 800 pr. n. št. naj bi bila politično, ekonomsko in ritualno središče skupine ljudi s skupnim poreklom

V irski mitologiji je utrdba Dun Aonghasa povezana z legendami o plemenu Fir Bolg, ki naj bi naselilo Aranske otoke po izgonu iz Irske s strani plemena Tuatha De Danann. Utrdba naj bi bila zatočišče in bivalni prostor za kralja, kraljico in druge visoke voditelje. Poleg tega je nudila zaščito pred sovražniki, ki so prišli na otok. Tam naj bi izvajali tudi obrede, povezane s praznovanjem solsticija in enakonočja

Praznovanje solsticija je na otoku še vedno živo

Pogansko tradicijo praznovanja solsticija je prevzelo krščanstvo in ga povezalo z rojstnim dnem Janeza Krstnika, ki se obeležuje 24. junija. Ta starodavna tradicija je za prebivalce otoka še vedno pomemben dogodek. Vsako leto se 23. junija v vsaki vasi na otoku zberejo ljudje in prižgejo kres, ki gori vse do sončnega vzhoda naslednje jutro. Svetloba ognja zapolni čas med sončnim zahodom in vzhodom. Praznovanje je obarvano z igranjem glasbe, petjem pesmi, in pogovarjanjem

Keltski rituali se odvijajo ob pomembnih življenjskih prelomnicah

Starodavne keltske rituale na otoku oživlja tudi keltski duhovnik Dara Molloy. Keltske obrede izvaja ob posameznikovih pomembnih življenjskih prelomnicah, kot je na primer poroka. Ženin in nevesta med keltsko poročno ceremonijo zavežeta trak na svetem drevesu. Ženin nato počasti nevesto tako, da jo obide v smeri kroženja sonca okoli Zemlje. Ta običaj ima temelje v irski mitologiji, po katerem bog sonca Lugh kroži okoli svoje žene boginje zemlje Eriu, kar predstavlja njegovo neskončno ljubezen. 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Aran Islands (@aranislands.ie)

Nevesta med obredom potopi roke v vodo iz svetega studenca, ki v tem primeru po keltski tradiciji simbolizira boginjo Zemlje. Ženin položi roke na stoječi kamen, ki predstavlja povezavo med nebom in zemljo.

Pomemben sestavni del keltskega poročnega obreda je tudi trenutek, ko duhovnik položi roke ženina in neveste eno na drugo in okoli njunih rok zaveže sveti vozel. Tako ju simbolično poveže za vse življenje

Na otoku lahko najdemo tudi zgodnjekrščanske ostanke

Na otoku Inishmore so vidni ostanki zgodnjekrščanske dejavnosti, ki so nastali ob širjenju krščanstva. Ena izmed znamenitosti, ki se imenuje Sedem cerkva (The Seven Churches) je veljala za eno največjih menihovskih struktur v zahodnem delu Irske.

Bila je pomembno romarsko središče, ki še danes privablja številne romarje. Čeprav ime nakazuje, da gre za mrežo 7 cerkva, sta na tem območju ohranjeni le 2. Največja in najbolj ohranjena je Cerkev svetega Brecana (St. Brecan’s Church), ki spada v obdobje med 8. in 13. stoletjem. 

Cerkev sv. Brecana

Cerkev sv. Brecana

Aleksandra Staroveški

V bližini cerkve se nahaja pokopališče s keltskimi križi, kjer naj bi bili pokopani tako zgodnji svetniki kot tudi sodobni domačini otoka. 

Pokopališče na otoku Inishmore

Pokopališče na otoku Inishmore

Aleksandra Staroveški

Še nekaj zanimivosti:

Štirinožni prebivalec otoka v ospredju in tradicionalna hiša v ozadju.

Štirinožni prebivalec otoka v ospredju in tradicionalna hiša v ozadju

Štirinožni prebivalec otoka v ospredju in tradicionalna hiša v ozadju

Aleksandra Staroveški

Nekateri prebivalci otoka poleg svoje hiše postavijo tudi manjšo hiško za nadnaravna bitja. Podobno počnejo tudi na Islandiji.

Hiška za majhna nadnaravna bitja

Hiška za majhna nadnaravna bitja

Aleksandra Staroveški

Na obrobju otoka Inishmore je možno videti tjulne v njihovem naravnem habitatu. 

Otok Inishmore je kraj, kjer preteklost še vedno odmeva na vsakem koraku. Keltski obredi, ki so globoko zakoreninjeni v tradiciji otoka, še danes povezujejo domačine z naravo in otoško skupnostjo. Inishmore tako ostaja prostor, kjer se prepletata preteklost in sedanjost ter ustvarjata edinstveno izkušnjo za vse, ki ga obiščejo. 

Pripravila Aleksandra Staroveški

Vir: aranislands.ie, Dara Molloy za peopleandculture.com, Dara Molly za aranislands.ie, aleteia.org

Slovensko arheološko najdišče, ki skriva našo tisočletno zgodovino, a je mnogim neznano. Ste ga že obiskali?

Novo na Metroplay: “Vse, kar je za psiho preveč, nase prevzame telo” | Tomislav in Nina Senečić