Kokoši kot terapevtske živali za starejše

3. 12. 2021
Deli
Kokoši kot terapevtske živali za starejše (foto: profimedia)
profimedia

Kokoške imajo blagodejen vpliv na soočanje starostnikov z osamljenostjo, stresom in demenco.

Ko razmišljamo o terapevtskih živalih, običajno pomislimo na pse, konje, mačke... Bi pomislili na kokoške? Tudi one nam lahko pomagajo. Odlično se izkažejo pri izboljšanju psihičnega zdravja in tudi avtizma pri otrocih! Terapije s kokošmi namreč prakticirajo v številnih domovih za ostarele po svetu, kjer lahko starejši skrbijo zanje. 

Kokoši niso neumne - v študiji leta 2013 so ugotovili, da v inteligenci premagajo dojenčke. Njihovo kokodakanje ni brez pomena - identificirali so preko 30 različnih tipov zvokov, ki jih uporabljajo za komunikacijo. Prepoznajo preko 100 različnih ljudi. 

Raziskovalci so dognali, da kokošja mama s piščanci komunicira že, ko so v jajcu in z rahlim potrkavanjem ustvarja posebno bližino. Piščanci pa ji iz jajca potrkavajo nazaj. 

Ko napoči čas valjenja, kokoš skrbno izbere mesto, kjer bo gnezdila, oskubi perje na prsih, da s telesno toploto greje zarod. Gnezda ustvarijo na samem. Jajca obrajačjo s kljunom, to storijo do 50 krat dnevno. 

Ko se piščanci izvalijo, jih kokoši skrbno učijo, kaj je užitno in kaj ne ter jih z različnimi zvoki opozarjajo na različne vrste nevarnosti. Do njih so kot vse mame izjemno zaščitniške. 

Zavod za zaščito rejnih živali Koki navaja, da so v Veliki Britaniji projekti s kokošmi kot terapevstkimi živali zelo uspešni. Kokoške imajo blagodejen vpliv na soočanje starostnikov z osamljenostjo, stresom in demenco.

www.zavod-koki.org 

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o svoji najljubši tehniki pomnjenja