3 načini, kako postati bolj odporni na kritiko

10. 4. 2025
3 načini, kako postati bolj odporni na kritiko (foto: Profimedia)
Profimedia

Kritika pogosto ni nekaj, kar ljudje z lahkoto sprejmemo, saj nakazuje, da v nečem nismo dobri – vsaj na prvi pogled. Čeprav je lahko konstruktivna, lahko, če prihaja od bližnjih, ustvari občutek napadenosti in posledično dvig obrambe. 

Velikokrat kritiko jemljemo osebno. Pri nekaterih to povzroča sram, umik ali tesnobo. Vendar pa strokovnjaki predlagajo tri načine za razvoj odpornosti proti dvomu v lastno vrednost.

Dajte si čas

Ko prejmete kritiko, je pomembno, da jo znate prebaviti in se nato sorazmerno odzovete. Čeprav se odzivi najpogosteje zgodijo instinktivno in spontano, si recite, da imate pravico premisliti o tem, in šele nato določite svoj način reakcije in soočanja s kritikom. Morda boste po premisleku lahko bolj jasno videli, kako konstruktivna (ali ne) je kritika in kaj od tega lahko vzamete sebi v prid, kaj pa zavržete. Če samemu sebi omogočite prostor in čas, postane kritika manj osebna in se je lahko lotimo racionalno, nato pa nanjo pravilno odgovorimo.

Preberite si še:

Spomnite se, kdo ste

Kritika lahko povzroči dvome o lastni identiteti, vrednotah in o tem, v kaj resnično verjamete in za čem stojite. Tuje misli lahko zamajejo te svetove, vendar le za kratek čas. Zato je pomembno, da se vrnete k lastnemu občutku sebe. Vprašajte se, kaj sami mislite o sebi? Kako se vidite? So vaše sposobnosti vredne kritike ali ne? Se vam zdi, da se to, kar druga oseba govori, v resnici ne nanaša na vas? Potem si zapomnite, da konstruktivna kritika ni usmerjena na osebnost, temveč na okoliščine in dejanja. Morda vam je nekaj onemogočeno, morda niste imeli dovolj časa, da bi se nečemu posvetili, a to ne pomeni, da vam ni uspelo – le zaznati in odstraniti je treba te ovire. 

Nanjo poglejte skozi perspektivo osebne rasti

Ključni vidik rasti je kombinacija dveh “skrajnosti” – ljubezni do sebe, a tudi posluh za notranjega kritika. To je morda najtežji korak, ker je notranji kritik pravzaprav velikokrat naš sovražnik, če se nanj preveč zanašamo. Ravnovesje je ključno. Zato je pomembno, da si priznamo svoje napake, a hkrati ostanemo sočutni do sebe ter se posvetimo reševanju situacije. Nič ni narobe, če se kdaj zmotimo, če nam kdaj spodleti ali če kdaj zamočimo. Vse to je normalen in celo zaželen del rasti, če se naprej pomikamo z iskrenostjo in sočutnostjo.

Vir: sensa.story.hr

Ženske s temi imeni so "magnet" za moške: imajo poseben šarm