Kaj storiti, če vaša mačka doma podira stvari in povzroča nered? Obstaja nekaj nasvetov, ki so vam lahko v pomoč pri odpravljanju težave.
Večina lastnikov mačk se je že navadila, da se občasno kakšen predmet znajde na tleh. Čeprav se včasih zdi, da mačke to počnejo brez razloga ali zaradi "nagajivosti", so vzrok za tako vedenje običajno naravni instinkti.
Zakaj mačke podirajo stvari?
Lovski nagon
Mačke so rojene lovke. Vsak droben premik – tudi sapa, ki strese rob robčka na mizi – vzbudi njihov plenilski nagon. Ko mačka zagrabi predmet s tačko in ga potisne iz mize ali police, v mislih simulira lovsko igro.
Iskanje pozornosti
Če se odzovete vsakič, ko mačka podre kozarec ali drugo stvar, za njo to postane učinkovita taktika za pridobivanje vaše pozornosti. V mačjem svetu je namreč pozornost lastnika nagrada in mačka je "nagrajena" vsakič, ko naredi nered.
Pomanjkanje dražljajev
Če je mačka dolgo časa sama, brez igrač ali drugih oblik zaposlitve, začne sama iskati zabavo. Podiranje predmetov ji prinaša veselje v sicer dolgočasnem dnevu.
Kako vedenje odpraviti?
- Odstranite lomljive predmete s površin, na katerih se mačka pogosto nahaja: kuhinjski pulti, mizice, okenske police...
- Poskrbite za fizično aktivnost. Mačke obožujejo plezanje in raziskovanje. Postavite jim pohištvo za plezanje, kot so denimo praskalniki z več nadstropji, stenske police ali posebne platforme, ki so varne in stabilne. Ne pozabite tudi na igro z raznimi igračami, ki ponazarjajo plen. Če imate možnost, mački lahko tudi naredite zunanji mačjak.
- Mački zagotovite interaktivne igrače. Prek njih bo vaša ljubljenka "razgibala" svoje možgane in imela zaposlitev, zaradi česar ne bo imela časa razmišljati o podiranju predmetov.
- Ignorirajte neželeno vedenje. Če mačka kljub vsemu podre predmet, se ne odzivajte. Počakajte, da se pomiri in mačko nagradite takrat, ko je umirjena.
Mačke so sicer po naravi radovedna in gibčna bitja, ki potrebujejo stik z naravo, saj jim plezanje po drevesih, raziskovanje okolice in lovljenje plena omogoča izražanje njihovih naravnih nagonov. Takšno vedenje jim zagotavlja fizično aktivnost, mentalno stimulacijo in notranje zadovoljstvo, ki ga zgolj bivanje v zaprtih prostorih pogosto žal ne more nadomestiti, pa čeprav je za njih bolj varno.
Prirejeno po: krstarica.com