Meditacija čuječnosti proti bolečinam ni samo placebo, kaže študija

3. 10. 2024 | N.Z.
Deli
Meditacija čuječnosti proti bolečinam ni samo placebo, kaže študija (foto: profimedia)
profimedia

Skeniranja možganov so pokazala, da meditacija čuječnosti zajema drugačne živčne poti od dobro dokumentiranega 'placebo učinka'.

Meditacijo čuječnosti, ki se že stoletja uporablja za obvladovanje bolečine v različnih kulturah, je dolgo veljala za zgolj še en placebo. Z nedavno raziskavo pa so znanstveniki zdaj dokazali, da temu ni tako.

Nova študija, objavljena v Biological Psychiatry, je pokazala, da meditacija čuječnosti zajema različne možganske mehanizme za zmanjšanje bolečine v primerjavi s tistimi, ki so znani pri odzivu na placebo. Študija, ki so jo izvedli raziskovalci na Medicinski fakulteti Univerze Kalifornije v San Diegu, je za izvedbo raziskave uporabila napredne tehnike slikanja možganov, da bi lahko primerjala učinke meditacije čuječnosti, placebo kreme in nekakšne 'navidezn', kvazi-meditacije pri zdravih udeležencih.

Izredna moč uma

Študija je pokazala, da je meditacija čuječnosti znatno zmanjšala intenzivnost bolečine in ocene neprijetnosti bolečine ter zmanjšala vzorce možganske aktivnosti, povezane z bolečino in negativnimi čustvi.

Nasprotno pa je placebo krema le zmanjšala vzorec možganske aktivnosti, povezan s placebo učinkom, ne da bi vplivala na osnovno izkušnjo bolečine pri osebi.

"Um je izredno močan in še vedno si prizadevamo razumeti, kako bi ga bilo mogoče izkoristiti za obvladovanje bolečin," je povedal dr. Fadel Zeidan, profesor anesteziologije in pooblaščeni profesor za raziskave empatije in sočutja na Inštitutu za empatijo UC San Diego Sanford.

"Z ločevanjem bolečine od sebe in opustitvijo ocenjevalnega presojanja lahko meditacija čuječnosti neposredno spremeni, kako doživljamo bolečino na način, ki ne uporablja nobenih zdravil, ne stane nič in se lahko izvaja kjer koli."

Izvedba študije

Študija je vključevala 115 udeležencev, sestavljena iz dveh ločenih kliničnih preskušanj pri zdravih udeležencih, ki so bili naključno razvrščeni v skupine, ki so prejele štiri posege:

  • vodeno meditacijo čuječnosti,
  • meditacijo lažne čuječnosti, ki je vključevala samo globoko dihanje,
  • placebo kremo (vazelin), za katerega so udeležencem povedali, da zmanjšuje bolečino,
  • in kot kontrolo je ena skupina poslušala zvočno knjigo.

Raziskovalci so uporabili zelo boleč, a neškodljiv toplotni dražljaj na zadnji strani noge in skenirali možgane udeležencev pred in po posegih.

Čeprav sta placebo krema in navidezna meditacija čuječnosti zmanjšala bolečino, so raziskovalci ugotovili, da je bila meditacija čuječnosti znatno učinkovitejša pri zmanjševanju bolečine v primerjavi s placebo kremo, navidezno meditacijo in kontrolno skupino.

Ugotovili so tudi, da lajšanje bolečin, ki temelji na pozornosti, zmanjša sinhronizacijo med možganskimi področji, ki sodelujejo pri introspekciji, samozavedanju in čustveni regulaciji. Ti deli možganov skupaj sestavljajo nevronski bolečinski signal, dokumentiran vzorec možganske aktivnosti, ki naj bi bil skupen bolečini pri različnih posameznikih in različnih vrstah bolečine. Nasprotno pa placebo krema in navidezna meditacija pozornosti nista pokazali bistvene spremembe tega signala v primerjavi s kontrolami. Namesto tega so te druge intervencije vključevale popolnoma ločene možganske mehanizme z malo prekrivanja.

Placebo ubira druge poti

"Dolgo se je domnevalo, da se učinek placeba prekriva z možganskimi mehanizmi, ki jih sprožijo aktivna zdravljenja, vendar ti rezultati kažejo, da ko gre za bolečino, to morda ni tako," je dejal Zeidan. "Namesto tega sta ta dva možganska odziva popolnoma različna. Uporabo meditacije čuječnosti kot neposrednega tretmaja za kronično bolečino to spoznanje podpira na način, da gre za aktivno pomoč in ne 'zgolj' placebo učinek."

V sodobni medicini se nove terapije na splošno štejejo za učinkovite in zanesljive, če so boljše od placeba. Ker je ta študija pokazala, da je meditacija čuječnosti močnejša od placeba in ne vključuje enakih nevrobioloških procesov kot placebo, imajo ugotovitve pomembne posledice za razvoj novih zdravljenj kronične bolečine. Vendar bo potrebnih več raziskav, da bi dokazali te učinke pri ljudeh, ki živijo s kronično bolečino, v nasprotju z zdravimi udeleženci.

"Milijoni ljudi vsak dan živijo s kronično bolečino in morda lahko ti ljudje storijo več, da zmanjšajo svojo bolečino in izboljšajo kakovost življenja," je rekel Zeidan. "Navdušeni smo nad nadaljevanjem raziskovanja nevrobiologije čuječnosti in kako bi lahko izkoristili to starodavno prakso tudi klinično."

Povzeto po Science Daily.

Preberite si tudi: