Mit iz otroštva, v katerega smo vsi verjeli: 'Moja žena TO verjame še danes'

15. 1. 2025 | N.Z.
Deli
Mit iz otroštva, v katerega smo vsi verjeli: 'Moja žena TO verjame še danes' (foto: profimedia)
profimedia

Ljudje so na priljubljeni forumu Reddit delili mite, v katere so verjeli kot otroci, in eden je še posebej pritegnil pozornost.

Med odraščanjem starši otrokom pripovedujejo veliko raznih 'zgodbic', da jih odvrnili od stvari, ki jim lahko škodujejo. Ljudje na Redditu so se tako odločili deliti svoje izkušnje in 'odkrili', da eden od takšnih mitov že desetletja zavaja mnoge.

"Milenijci, kaj je bila tista stvar, ki so vas učili v otroštvu, a se je izkazala za popolnoma napačno, ko ste odrasli?" je vprašal nek uporabnik in sprožil poplavo komentarjev.

Mnogi so se spomnili piramide pravilnega prehranjevanja, ki je priporočala do 11 porcij kruha, kosmičev, riža in testenin na dan. Drugi so se spomnili znanega stavka 'Ne stoj preblizu televizije, boš moral nositi očala'. Potem pa je en komentar pritegnil še posebno veliko pozornosti.

"Ne pogoltnite žvečilnega gumija, ostal bo v vašem želodcu x let," je zapisala ena oseba. "Sedem let," je nato dodala druga.

"Moja žena TO še vedno verjame"

"Moja 40-letna žena še vedno verjame v to," je v nadaljevanju razkril nek uporabnik. 

"Nikoli nisem slišal, da ostane v telesu sedem let, meni so govorili, da potrebuje sedem let, da se prebavi," je pojasnil drugi.

"Star sem 70 let in sem to slišal. Tako dolgo je na svetu že ta mit," je dodal tretji.

Po podatkih univerze McGill bo žvečilni gumi, tako kot druga neprebavljena hrana, šel skozi vaš sistem v 24 do 48 urah, tako da ne bi smelo trajati kar sedem let.

Kaj je v resnici na stvari?

Po mnenju klinike Mayo na splošno ni škodljivo pogoltniti žvečilni gumi.

"Ljudsko izročilo pravi, da pogoltnjen žvečilni gumi ostane v želodcu sedem let, preden se prebavi. A to ni res. Če žvečilni gumi pogoltnemo, sicer drži, da ga telo ne more prebaviti, a žvečilka ne ostane v vaš želodec. Premika se skozi vaš prebavni trakt razmeroma nedotaknjeno in se izloči z blatom," je pojasnila medicinska sestra.

Se pa vendarle lahko zgodi, še posebno, če gre za res velike količine pogoltnjenega žvečilnega gumija pri otrocih, da ti lahko povzročijo zaporo v črevesju in povzročijo hude bolečine.

Zgodba o tem, da žvečilni gumi ostane v telesu sedem let, je bil morda prav zato eden od načinov, s katerim so odrasli otroke skušali bodisi odvrniti od žvečenja ali vsaj tega, da bi jih enega za drugim goltali.

Povzeto po Večernji.

Nova študija razkrila pijačo, ki zmanjša tveganje raka na črevesju za petino: 'Dovolj je kozarec na dan!'

Novo na Metroplay: "Ko pripoveduje o sebi, pripoveduje o vseh nas" | Ksenija Medved