Richard Reeves: "Sodobni moški so v krizi"

28. 1. 2025
Richard Reeves: "Sodobni moški so v krizi" (foto: Posnetek zaslona YouTube BigThink)
Posnetek zaslona YouTube BigThink

"Mnogi so me opozarjali, naj ne napišem knjige o fantih in moških, saj gre za zelo občutljivo temo, še posebej v trenutnem političnem okolju. Veliko ljudi je bilo zaskrbljenih, da bi že samo opozarjanje na težave fantov in moških lahko razumeli kot zmanjševanje prizadevanj za dekleta in ženske," pove avtor Richard Reeves, ki govori o tem, s kakšnimi težavami se soočajo sodobni moški. 

"Pogosto je to predstavljeno kot vprašanje "kdo je na kateri strani" – kot da se morate odločiti, ali ste na strani moških ali žensk, namesto da bi preprosto podprli človeški napredek.

Sem Richard Reeves, starejši sodelavec pri Brookings Institution, in moja najnovejša knjiga govori o fantih, moških, njihovih težavah v sodobnem svetu, zakaj je to pomembno in kaj lahko storimo glede tega.

Splošna slika kaže, da dekleta na skoraj vsakem področju, v skoraj vsakem obdobju življenja in v skoraj vseh razvitih gospodarstvih sveta daleč prehitevajo fante. Nihče ni pričakoval, da dekleta in ženske ne bodo le dosegle fantov in moških na področju izobraževanja, ampak jih bodo daleč prekosile in še naprej napredovale.

V preteklosti smo se osredotočali na dosego enakosti spolov v izobraževanju. Pred nekaj desetletji je bil velik poudarek, zlasti v 70. in 80. letih, na promociji izobraževanja za dekleta in ženske. Toda ta trend se ni ustavil, in nihče ni predvidel, da se bo neenakost spolov ponovno pojavila – tokrat v korist deklet in žensk. V izobraževanju je neenakost spolov zdaj pogosto sinonim za prednosti deklet pred fanti.

V ZDA, na primer, so dekleta v povprečju za skoraj eno stopnjo boljša od fantov pri angleščini in so jih dohitela pri matematiki. Med tistimi z najvišjimi povprečnimi ocenami je dve tretjini deklet, med tistimi z najnižjimi pa dve tretjini fantov. Pri vpisu na fakultete je razlika deset odstotnih točk v korist deklet, podobna razlika pa je tudi pri uspešnem zaključku študija. Neenakost pri pridobivanju univerzitetnih diplom je zdaj večja kot leta 1972, vendar v korist žensk.

Razlika v razvoju možganov med fanti in dekleti

Možgani deklet se razvijajo hitreje kot možgani fantov, zlasti v adolescenci. To daje dekletom prednost v šolskem sistemu, ki nagrajuje sposobnost dokončanja nalog, osredotočenosti in priprave na prihodnost.

Izobraževalni sistem je bil, ne da bi to kdo pričakoval, zgrajen na način, ki dekletom daje prednost. Toda to smo opazili šele po tem, ko so bile odstranjene ovire za dekleta in ženske, saj so bile njihove naravne prednosti v šoli prej zakrite zaradi družbene diskriminacije.

Rešitve, kot so odloženi vstop fantov v šolo, več moških učiteljev in več naložb v poklicno izobraževanje, so ključne za pomoč fantom in moškim. Brez teh ukrepov bomo še naprej videli negativne posledice, zlasti za fante iz delavskih okolij, ki so najbolj prizadeti zaradi teh sprememb.

Na področju delovnih mest in poklicev opažamo trende, ki še dodatno otežujejo položaj fantov in moških. Veliko truda je bilo vloženega v spodbujanje žensk k delu v STEM poklicih (znanost, tehnologija, inženirstvo in matematika), kar je vsekakor vredno pohvale. Vendar pa imamo hkrati, kar sem poimenoval „HEAL poklice“ (zdravstvo, izobraževanje, administracija in pismenost), ki so skoraj nasprotje STEM področij. Prav v teh HEAL sektorjih nastajajo nova delovna mesta, vendar ostajajo zelo spolno segregirana – tokrat v korist žensk.

Zdravstvo in izobraževanje sta med najhitreje rastočimi sektorji v ZDA, a samo 24 % delavcev v teh sektorjih so moški, kar je številka, ki še naprej pada. Na določenih področjih, kot je psihologija, je ta upad zelo izrazit. Delež moških psihologov je v zadnjem desetletju upadel s 39 % na 29 %, med psihologi, mlajšimi od 30 let, pa je le še 5 % moških. Če se ta trend nadaljuje, bo psihologija kmalu postala skoraj izključno ženski poklic.

Enako pomanjkanje moških vidimo tudi med učitelji. Samo 24 % učiteljev v K-12 izobraževanju (osnovne in srednje šole) je moških, kar je upad s 33 % v 80. letih. To ima pomembne posledice za šolsko okolje, za obravnavo različnih vedenj pri fantih in dekletih ter za splošno kulturo šol.

Fantje težje uspevajo, če njihovi očetje niso vključeni v njihova življenja

Poleg tega se soočamo s pojavom, ki sem ga poimenoval "primanjkljaj očetov“ ali pomanjkanje očetovske prisotnosti. Ena od štirih otrok v ZDA živi brez očeta. Po ločitvi staršev ena tretjina otrok nekaj let po ločitvi sploh več ne vidi očeta. Okrog 40 % otrok danes prihaja iz družin neporočenih staršev, zlasti med manj izobraženimi, zato moramo na novo opredeliti vlogo očeta. Tradicionalna podoba očeta kot glavnega priskrbetelja preživljanja je za mnoge moške danes nedosegljiva ali celo zastarela.

S padcem prisotnosti očetov v družinah opažamo, da fantje trpijo bolj kot dekleta. Ta moška prikrajšanost se nato prenaša med generacijami, saj fantje, ki niso imeli močnih očetovskih zgledov, težje uspevajo v izobraževanju in na trgu dela. Če očetje niso vključeni v življenje svojih otrok, so fantje tisti, ki to najbolj občutijo, kar vodi do večjih težav v prihodnosti.

Jasno je, da so zakon, družbene institucije in občutek namena zelo pomembni za moške. Brez teh temeljev opažamo resne zdravstvene posledice. Tako imenovane "smrti iz obupa" – samomori, predoziranja in alkoholizem – so trikrat pogostejše pri moških kot pri ženskah. Stopnja samomorov narašča predvsem med mlajšimi in srednje starimi moškimi. Ti podatki so simptomi širše težave, ki prizadene fante in moške.

Moški potrebujejo občutek namena in pripadnosti. Raziskava, ki je analizirala zadnje besede moških pred samomorom ali poskusom samomora, je pokazala, da so najpogosteje uporabljene besede "neuporaben" in "nekoristen".

Če ustvarimo družbo, kjer se veliko moških počuti nepotrebnih, ni presenetljivo, da vidimo porast obupa in odvisnosti. Kriza z opioidi je popoln primer tega – smrt zaradi predoziranja je pri moških pogostejša, ker so uporabniki pogosto osamljeni in izolirani.

Opioidna kriza simbolizira širšo družbeno težavo: izgubo vloge v družini, upad statusa na trgu dela, beg v droge in izolacijo. Ta širša "moška kriza" zahteva resno pozornost.

Naša družba, moški in ženske skupaj, ima kulturno odgovornost pomagati fantom in moškim pri prilagajanju na ta novi svet. Trenutno se mnogi med njimi resnično borijo. Če želimo, da se fantje in moški bolje znajdejo v sodobni družbi, moramo ukrepati, da odpravimo te težave – v izobraževanju, na delovnem mestu in v družinskem življenju."

Vir:

Kje so MOŠKI BOJEVNIKI? TO je eden največjih problemov današnjih moških!