Neodgovorno vedenje obiskovalcev povzroča kaos na cestah in povečuje nevarnost nesreč.
V zadnjih dneh se je na tisoče turistov zgrnilo proti Etni, da bi opazovali spektakularne izbruhe vulkana. A čeprav so prizori osupljivi, so lokalne oblasti opozorile, da neodgovorno vedenje obiskovalcev povzroča resne varnostne težave. Mnogi turisti parkirajo svoja vozila na ozkih cestah, kar ovira prehod reševalnih služb in povečuje nevarnost nesreč.
Vodja civilne zaščite na Siciliji, Salvo Cocina, je dogajanje označil za "divje" in "izjemno nevarno". V nedeljo zvečer je v objavi na Facebooku opozoril, da je kaotičen prometni zastoj popolnoma ohromil ceste, reševalna vozila pa zaradi tega niso mogla posredovati. "Ko pade noč, se tveganje poveča, saj obstaja možnost padcev in celo ugrezanja v sneg," je dodal.
Njegova opozorila pa niso obrodila sadov. V ponedeljek se je med pohodom izgubilo osem ljudi, med njimi tudi dva mladoletnika. Našli so jih šele po več urah iskanja, pri tem pa so morali posredovati gasilci. Dan prej si je 48-letni moški pri padcu zlomil nogo, štirje drugi obiskovalci pa so prav tako zašli in jih je bilo treba rešiti.
Da bi preprečili nadaljnje incidente, so oblasti na teren poslale gasilce, ki pomagajo lokalnim prebivalcem in skušajo omejiti pritok turistov. Župani mest na pobočjih Etne so izdali odlok, da morajo obiskovalci ostati vsaj 500 metrov stran od lave, vendar ta prepoved ostaja večinoma neupoštevana.
Na družbnih omrežjih so se medtem pojavili številni posnetki obiskovalcev, ki se nevarno približujejo izbruhu. Na enem izmed videov na TikToku je videti skupino turistov le nekaj centimetrov od snega, ki ga je stopila vroča lava. Župan mesta Belpasso, Carlo Caputo, je zaskrbljen: "Videl sem fotografije ljudi, ki stojijo izjemno blizu lave, nekateri celo smučajo v bližini. To je izjemno nevarno, saj lahko vročina v trenutku izpari sneg in povzroči eksplozivno sproščanje energije, ki lahko izstreli kamenje ali druge delce."
Italija se v zadnjih letih vedno pogosteje srečuje s problemom prekomernega turizma. Podoben primer se je zgodil tudi pred nekaj tedni v smučarskem središču Roccaraso, kjer je župan zaradi nenadne navala 10.000 obiskovalcev razmišljal celo o pomoči vojske. Tovrstni dogodki opozarjajo na potrebo po boljši regulaciji turističnih tokov in večji odgovornosti obiskovalcev do okolja in lokalnih prebivalcev.
Vir: theguardian.com