Nipke: "Psihoterapija je bila naboljša odločitev v mojem življenju!"

23. 9. 2024
Deli
Nipke: "Psihoterapija je bila naboljša odločitev v mojem življenju!" (foto: Instagram @nipke_hollywood (Posnetek zaslona))
Instagram @nipke_hollywood (Posnetek zaslona)

Psihoterapija nam lahko pomaga odkriti nove dele sebe, razrešiti bolečino iz preteklosti in poiskati načine, kako se soočati z izzivi, ki nas čakajo v bodoče. O prednostih terapije govori vse več znanih obrazov.

O tem je pred časom spregovoril tudi glasbenik Boštjan Nipič - Nipke v AIDEA podkastu. Tam je razkril, da je že v najstniških letih doživel težko izgubo očeta.

"Ko sem imel 18 let, je nekdo pred našim blokom pretepel mojega očeta do smrti. Ko me je prijatelj poklical in sem prihitel na kraj dogodka, sem očeta našel v mlaki krvi. Takrat se je moje življenje res spremenilo," pripoveduje glasbenik svojo težko zgodbo.

Težka izkušnja ga je nedvomno zaznamovala, vendar se vseeno ni takoj odločil za psihoterapijo.

"Moj brat je obiskoval psihoterapijo in me bodril, da jo obiščem tudi jaz, pa se za to nekako nisem odločil. Drugi, ki me je spodbudil k psihoterapiji, je bil prijatelj (in prav tako glasbenik), Damjan Jović."

"To je bila najboljša odločitev v mojem življenju"

Šele po 10 letih od tragičnega dogodka se je Nipke odločil za obisk skupinske psihoterapije.

"To je bila najboljša odločitev v mojem življenju. Seveda je bilo je težko. Spomnim se, da sem se že takoj na začetku zjokal pred vsemi, ker sem o določenih stvareh prvič govoril," pripoveduje Nipke in ob tem dodaja, da mu je osebno močno koristila ravno terapija v skupini.

"Prišlo mi je prav, da sem imel neko varno okolje in ljudi, s katerimi sem se lahko povezal. Vsak je imel svojo zgodbo, s katero smo se drugi poistovetili in videli, da nismo sami. Kot skupina smo skupaj dihali, si zaupali in se podpirali. Drug drugemu smo dajali vedeti, da to, kar počnemo, deluje."

Glasbenik pa poudarja tudi, da terapija v skupini ni za vsakogar.

"Nekaterim bolj ustreza individualna terapija, sploh introvertiranim ljudem in tistim, ki jim je neprijetno med neznanci ali tistim, ki se bojijo, kaj si bodo mislili drugi. Veliko ljudi se je menjalo tudi v naši skupini; v 10 letih, kar sem terapijo obiskoval, sva od začetka do konca ostala le jaz in še ena punca."

Nipke pravi, da se je s pomočjo terapije popolnoma spremenil njegov pogled na svet.

"Bil sem kronično nezadovoljen, kronično nesrečen. Prepričan sem bil, da mi dobre stvari v življenju niso namenjene. V sebi sem nosil veliko sovraštva in maščevalnosti," se spominja. Korak za korakom se je spreminjal in danes pravi, da je postal čisto drug človek. Kljub temu, da ima še vedno težke trenutke, se je naučil soočati s svojimi težavami in poiskati načine, kako je lahko v življenju bolj zadovoljen.

"Terapevt te usmerja, ti pa moraš sam brskati"

Glasbenik poudarja, da je psihoterapija odlično orodje, ki nam lahko pomaga pri osebni rasti. Vseeno pa to ni čarobna palica, ki bo čez noč odpravila vse naše težave.

"Terapija ti pomaga narediti spremembo samo, če si sam kaj pripravljen narediti in če delaš tudi izven terapije. To, kar se naučiš tam, spoznanja, do katerih si prišel, upoštevaš tudi v življenju. Od posameznika je odvisno, koliko bo napredoval in koliko mu bo terapija pomagala oziroma koliko si boš pomagal sam. Terapevt te usmerja, ti pa moraš sam brskati. Če želiš pomagati sam sebi, boš našel način, kako lahko to storiš," pravi Nipke. Dodaja še, da trenutno terapije več ne obiskuje, a da jo bo zagotovo obiskoval še kdaj.

Aleš Ernst: DEPRESIJA nas prisli, da se ustavimo (Sensa podkast z Ano Vehovar)

Novo na Metroplay: Maja Keuc iskreno o življenju na Švedskem in kaj jo je pripeljalo nazaj