Poletno branje: Obvezna klasika za vsako žensko

2. 7. 2013
Deli
Poletno branje: Obvezna klasika za vsako žensko

Poleti beremo vsi, tisti, ki nikoli ne berejo, tisti, ki ves čas berejo, še tisti, ki se jim sploh ne ljubi brati, ampak pač berejo, ker na plaži in v gorah ni televizije.

In ker imamo poleti malce več časa, pa kakšen bolj sproščen in podaljšan vikend, smo za vas, predvsem naše drage dame, pogledali, katere knjižne klasike bi morala prebrati vsaka ženska. Nismo se zapičili v vsebino, predlagamo vam samo naslove.

Gospa BovaryGospa Bovary (1873), Gustav Flauber – realistični roman

Privlačna Emma beži pod vplivom ljubezenskih romanov iz dolgočasnega zakona v ljubezenske pustolovščine. A že njen prvi ljubimec se je kmalu naveliča, hitro gre po zlu tudi druga zveza.

Kakor vam drago (1600), William Shakespeare – pastoralna komedija

Zapleten in duhovit klobčič vzporednih zgodb obvladuje Rozalinda, ki je ena večjih ženskih vlog v Shakespearovem opusu.

Prebujenje (1899), Kate Chopin – naturalistični roman

Prebujenje je zgodba o ženski, ki se je upala konec 20. stoletja postaviti po robu tradicionalni družbi ameriškega juga in zase zahtevati drugačno življenje.

K svetilniku (1927), Virginia Woolf – modernistični roman

Stara zakonca Ramsay se intenzivno ukvarjata s svojim sinom Jamesom. Odnos staršev do sina je osrednja tema romana.

Prevzetnost in pristranostPrevzetnost in pristranost (1813), Jane Austen – realistični roman

Prevzetnost pooseblja Darcy, pristranost pa Elizabeth, glavna junaka romana. Roman opisuje življenje plemstva na angleškem podeželju na prelomu iz 18. v 19. stoletje, predvsem položaj žensk, katerih usoda je bila odvisna od položaja družine in izbire partnerja.

Rajski vrt (1951; izšel posthumno leta 1986), Ernest Hemingway

Pet mesecev v življenju mladega in sveže poročenega ekstravagantnega para na francoski rivieri in Španiji, ko srečata mlado svobodomiselno damo, se oba vanjo zaljubita ...

LolitaLolita (1955), Vladimir Nabokov – modernistični roman

Roman govori o 37-letnem zagrenjenem moškem, ki se zaljubi v 12-letno deklico in se z njo spusti v seksualno avanturo, ki naposled preraste v zvezo.

Drugi spol (1949), Simone de Beauvoir – esej, ki je temelj sodobnega feminizma

Iz knjige: Ženska je Drugi: ''določena je glede na moškega in se razlikuje glede nanj, ne pa on glede nanjo; ona je nebistveno nasproti bistvenega. On je Subjekt, on je Absolutno; ona je Drugi.''

In potem ni bilo nikogar več (1939), Agatha Christie – kriminalni roman

Na povabilo gospoda in gospe Owen se na skrivnostnem otoku Soldier Island zbere deset ljudi, ki se med seboj ne poznajo ...

D. H. Lawrence: Ljubimec lady Chaterley (1928), modernistični roman

Razmerje med moškim iz delavskega razreda ter žensko, ki je pripadala aristokratskemu sloju. Eksplicitni roman je bil v angleško govorečih deželah prepovedan do leta 1960. Danes se smatra kot en najboljših opisov zveze med moškim in žensko, ki temelji na strasti.

Tisoč in ena nočTisoč in ena noč (18. stoletje), zbirka arabskih pravljic

Čarobni svet sultanov in kalifov, genialnih lepotic, ki si s pripovedovanjem zgodb rešujejo življenje, beračev in sleparjev, brivcev in trgovcev, čarodejev in duhov ...

Štoparski vodnik po galaksiji (1979), Douglas Adams – znanstvenofantastični satirični roman

Premeteni in izredno smešni dialogi, katerih je knjiga polna. Zgodba se začne nekega četrtka, ko se Vogoni, ena izmed najbolj neprijetnih vrst našega vesolja, odločijo porušiti Zemljo zato, da bi tam zgradili hiperprostorsko obvoznico.

Frankenstein (1818), Mary Shelley – romantično-gotski roman

Roman govori o mladem švicarskem znanstveniku Victorju Frankensteinu, ki na univerzi v Ingolstadtu ustvari umetnega človeka.

Male ženske (1868), Louisa May Alcott – romantično-realistični roman

Male ženske je ljubeča zgodba o družini March. Štiri sestre, Jo, Meg, Amy in Beth, so polne poguma, humorja in upanja za življenje, medtem ko njihov oče trpi v državljanski vojni.

Ljubezen v času kolere (1985), Gabriel García Márquez – magično-realistični roman

Pripoved o moškem in ženski, ki se neizmerno ljubita, a se ne moreta poročiti pri dvajsetih, ker sta premlada, vendar tudi ne pri osemdesetih, ker sta prestara.

Pisma mlademu pesnikuPisma mlademu pesniku (1929), Pisma mladi ženski, Rainer Maria Rilke

Ob branju Pisma mlademu pesniku dobimo odličen vpogled v samopodobo pesnika ob prelomu stoletja: izmenjujejo se protipoli genialnosti in norosti, ljubezni in trpljenja, osamljenosti in hrepenenja, preživetvene in ustvarjalne dileme. Tudi v Pismih mladi ženski Rilke odgovarja na konkretna človeka vprašanja – in njegovi odgovori so polni razumevanja, rahločutnosti in modrosti.

Novo na Metroplay: O psihiatriji in duševnih motnjah | Anica Gorjanc Vitez