Problematičen odnos med taščo in snaho: Kje tiči vzrok?

21. 11. 2023
Deli
Problematičen odnos med taščo in snaho: Kje tiči vzrok? (foto: shutterstock)
shutterstock

Problematični odnosi med taščami in snahami so pogosto zelo očiten primer nerazrešenih, nezdravih in nerazčiščenih odnosov med materami in sinovi.

Ko se mlada človeka, ki vsak zase prihajata iz svojega družinskega sistema, odločita za večje življenjske korake (skupno življenje, selitev, ustvarjanje družine), to pomeni tudi spremembo v odnosih s primarno družino.

Starša odraslih otrok sta tako postavljena pred preizkušnje, saj naenkrat ostaneta sama z zavedanjem, da so otroci odšli.

Težave v odnosu s snaho so pogosto posledica nezdravega odnosa s sinom

V nekaterih primerih se mati zelo težko (ali sploh ne) sprijazni z odhodom svojega sina, saj ima občutek, da je "nadomeščena" in da ni več primarna ljubezen v sinovem življenju. To je pogosto tudi vzrok, da se napetost v odnosu s snaho poveča.

Takšna tašča lahko snaho doživlja kot žensko, ki ji je "odvzela" sina in morda celo razdrla družino. Nanjo se jezi, jo kritizira, obrekuje, zaničuje njene ali paru celo nagaja. Posega v njuno življenje, prihaja na nenapovedane obiske, v skrajnih primer sina ščuva proti snahi, uživa v subtilnem poniževanju ali celo v neposrednih besednih spopadih, vzbuja krivdo, išče pozornost z izmišljevanjem bolezni... Načinov, s katerimi izraža svojo bolečino, je veliko.

Vse skupaj je še bolj izrazito, če je imel sin v življenju matere vlogo "partnerja". Mati, ki je ločena ali v nefunkcionalnem razmerju, od sina pogosto nezavedno pričakuje, da ji bo on nudil takšno čustveno oporo, kot jo potrebuje od partnerja. V takem primeru se bo toliko težje sprijaznila z dejstvom, da ima sin drugo žensko, s katero si bo oblikoval svoje življenje.

V takšnih primerih se mati in sin nikoli nista uspela zares pogovoriti, postaviti mej in razrešiti njunega odnosa, nova ženska v družini pa je kot nalašč za to, da vsi ti doslej "nevidni/neizrečeni" konflikti izbruhnejo na dan.

Postavljanje mej je naloga sina

Odrasla ženska (mati) naj bi svojim (odraslim) otrokom na poti v samostojno življenje privoščila srečo. A če je sama nezadovoljna in v sebi nosi nepredelano jezo, žalost in občutke zapuščenosti, lahko snaha predstavlja nekakšen "filter", skozi katerega mati izrazi te občutke.

V takšnih primerih mora sin razmisliti, ali bo živel življenje po nareku svoje matere ali si bo ustvaril življenje, kakršnega si želi. V primeru slednjega je nujno, da postavi meje, kar vključuje odkrito komunikacijo o tem, kaj je sprejemljivo in kaj ne, kakšna so pričakovanja in česa ne bo več toleriral.

Ključno je, da sin v tem primeru zaščiti svojo partnerko oziroma novo družino, ki si jo ustvarja. Nepošteno je, da bi se snaha morala sama "boriti" s svojo taščo, vsekakor pa je dobro, da tudi snaha postavi zdrave meje in jasno pokaže, da podpira svojega partnerja.

Tašča lahko močno oteži razmerje svojega sina, a je pri tem pomembno, da partnerja ostaneta povezana, odkrito komunicirata ter skupaj poiščeta načine, kako v miru ustvariti svojo družino.

Prirejeno po: emosens.si

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord