Carl Jung: "Duševno nezdravi ljudje so običajno fanatiki zdravega načina življenja."

7. 11. 2024
Deli
Carl Jung: "Duševno nezdravi ljudje so običajno fanatiki zdravega načina življenja." (foto: Profimedia)
Profimedia

V poplavi organske hrane, številnih programov za vadbo in nasvetov za zdrav življenjski slog se ljudje počutijo vse slabše – zakaj?

V današnjem modernem času se nikoli prej ni govorilo toliko o zdravem življenju, vendar so ljudje vse bolj bolni. Še posebej mladi se že zgodaj soočajo z resnimi zdravstvenimi težavami. Po drugi strani so duševne bolezni, zlasti po pandemiji, doživele zaskrbljujočo rast.

Carl Gustav Jung je pojasnil, kako lahko pretirano zdrav način življenja (poudarek - če se v njem pretirava) dejansko prinese več škode kot koristi in kaj se skriva za tem:

"Duševno nezdravi ljudje so običajno fanatiki zdravega načina življenja. Vedno iščejo pravo hrano in pijačo, ne kadijo in ne pijejo vina, nočejo veliko soli in so obsedeni z vitamini. Nenehno 'lovijo' nove naravne pripravke, vendar niso nikoli povsem zdravi.

Pravzaprav se grešnik pogosto počuti bolje kot pravični, ker plevel vedno raste gosteje kot pšenica. Genialni ljudje se pogosto pritožujejo nad tem. Tisti, ki pretirano skrbijo zase, so pogosto bolni. Ta neverjetna strast izvira iz stalnega strahu pred smrtjo. Nekaj globoko v njih pravi: 'Gospod, ne dovoli, da umrem, saj še nisem živel,'" je dejal Jung. 

Preberite tudi:

Ortoreksija – diagnoza sodobne družbe

"Ortoreksija je obsedenost z vnosom zdrave hrane z namenom, da bi se izognili bolezni." Običajno se začne nedolžno, kot želja po izboljšanju prehrane in splošnega zdravja. Še vedno se razpravlja, ali bi jo morali klasificirati kot duševno bolezen, odvisnost ali ekstremni prehranski slog. Danes ortoreksija vključuje fanatične prehranske navade in pretirano telesno aktivnost. Značilnost ortoreksije je obsedenost s hrano in prehrano," pojasnjuje profesorica dr. Sonja Radaković in dodaja:

"Povečano zanimanje za zdravo prehrano je povezano s porastom zavesti ljudi o zdravih življenjskih slogih in pojavom tako imenovanega 'heltizma' (angl. healthism). 'Heltizem' postopoma postaja prevladujoča ideologija v sodobnih razvitih zahodnih družbah in vključuje promocijo zdravja in zdravega življenja, zlasti v javnih medijih.

Ta ideologija kot merila dobrega zdravja postavlja privlačno in mladostno telo, zdrave prehranjevalne navade in redno vadbo. 'Heltizem' se povezuje tudi s potrošniško kulturo, kjer vitko telo simbolizira zdravje in uspešno življenje, medtem ko se debele osebe dojema kot lene, čustveno nestabilne in neprivlačne."

Ker ortoreksija še ni uvrščena med bolezni, zdravljenje ni jasno opredeljeno. Gre predvsem za motnjo v duševnem zdravju, zato bi se morali ljudje s tem problemom obrniti na psihiatra.

Kako prepoznati ortoreksijo?

Ljudje, ki kažejo znake ortoreksije, se strogo držijo prehranskih režimov, jedo pogoste in majhne obroke, veliko časa posvečajo izračunavanju hranilnih vrednosti hrane, skrbno prebirajo etikete in ocenjujejo vsebnost maščob. Hrano pogosto pripravljajo na poseben način (pogosto jedo surove sestavine) in več ur na dan analizirajo svojo prehrano. Zavračanje hrane ob družabnih srečanjih in nošenje lastnih obrokov jih pogosto pripelje v socialno izolacijo in odtujenost od okolice.

Vir: stil.kurir.rs

Dr. Gabor Mate: Tudi "srečni" otroci lahko odrastejo v depresivne ljudi

"Globoko sem razočaran in celo globoko prizadet" (piše: psihiater MIRAN MOŽINA)

POGLEJTE SI PODKAST O TEM, KAKO AEQ METODA RAZUME DEPRESIJO:

Novo na Metroplay: Maja Keuc iskreno o življenju na Švedskem in kaj jo je pripeljalo nazaj