Otroci, ki so nesramni ali celo nasilni, v resnici kličejo na pomoč

11. 2. 2023
Deli
Otroci, ki so nesramni ali celo nasilni, v resnici kličejo na pomoč (foto: Profimedia)
Profimedia

Otrokovo nesramno ali nasilno vedenje izhaja iz njegove bolečine.

Pri delu na eni izmed šol sem imel zanimivo izkušnjo z otrokom v posebnem programu. 7 ali 8-letni fant je veljal za težko obvladljivega. Redno smo imeli težave z obvladovanjem njegove jeze in besa.

Nekega dne je bil še posebej vznemirjen, žaljiv in nasilen do učiteljev in sošolcev. Na neki točki me je s škarjami, brez posebnega razloga, skušal celo zabosti, nakar sem ga odpeljal v sosednjo prazno učilnico, kjer sva v precej napeti atmosferi počakala, da napad jeze mine.

K sreči sem že poznal empatično komunikacijo. Tako sem uspel razbrati, da se za nasilnim in nesramnim vedenjem skriva preprosta potreba po varnosti, zavetju. Strah.

Ne le strah, ampak groza, zato sem bil do njega sicer strog, a razumevajoč. Potrebovala sva nekaj manj kot pol šolske ure, da se je fant umiril, v tem času pa je jezno tekal in razgrajal po učilnici.

Skušal sem se mu približati na razne načine, hkrati pa sem mu preprečeval uničevanje inventarja.

V določeni točki je njegova jeza postopno popustila in vrnila sva se k sošolcem v razred. Sledilo je neverjetno presenečenje.

Prišel je do mene, me objel in tiho rekel: "Oprosti." To je storil, ne da bi bil vmes v stiku z učiteljico, ki je bila sicer glavni pedagog v razredu. Sam sem deloval le kot dodatna strokovna pomoč, prav tako mojih metod sama ni ravno odobravala.

Verjamem, da sem bil opravičila deležen zato, ker je začutil, da ga nisem sankcioniral in kaznoval iz jeze, ampak iz iskrene želje pomagati iz dolžnosti ter skrbi zanj in druge.

Če bo namreč nadaljeval z nasilnim vedenjem, bo kmalu pristal v katerem od vzgojnih zavodov, s primernim pristopom pa se ga lahko lepo usmeri v njegovo optimalno linijo. 

Opravičilo me je prevzelo in mi dalo veliko motivacije, da skušam pomagati otrokom, ki resnično potrebujejo našo pomoč.

Otroci, ki so nesramni, celo nasilni, v resnici kličejo na pomoč. Potrebujejo nekoga, ki jih bo razumel. Nosijo težke zgodbe svojih staršev.

To nikakor ne pomeni, da moramo takim otrokom popuščati, a je pomembno, da tudi pri sankcijah ostajamo empatični in razumevajoči.

Prirejeno po: Andrej Pešec - Vzgoja motiviranih, zdravih in odgovornih otrok

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o svoji najljubši tehniki pomnjenja