3 veščine, ki so jih otroci v Jugoslaviji obvladali, današnji otroci pa jih ne poznajo več

17. 7. 2024
Deli
3 veščine, ki so jih otroci v Jugoslaviji obvladali, današnji otroci pa jih ne poznajo več (foto: Ana Vehovar osebni arhiv)
Ana Vehovar osebni arhiv

Otroštvo v Jugoslaviji je bilo zelo drugačno od otroštva danes.

Otroštvo v Jugoslaviji, ki je obstajala med letoma 1945 in 1991, je bilo zaznamovano s specifičnimi družbenimi, političnimi in gospodarskimi razmerami, ki so oblikovale vsakodnevno življenje otrok. Skupnost je imela takrat močno vlogo, sosedje so se poznali in si medsebojno pomagali. Otroci so se igrali zunaj, na dvoriščih, ulicah in v naravi. Imeli so veliko svobode za igro na prostem. Priljubljene igre so vključevale nogomet, gumitvist, ristanc in različne igre z žogo. Prav tako so bile priljubljene družabne igre in branje knjig. Kino in gledališče sta bila dostopna in priljubljena oblika zabave.

V preteklosti pa so se otroci tudi drugače pripravljali na življenje, zato se zdi, da so pred nekaj deset leti posamezniki imeli določene veščine, ki bi bile še danes zelo koristne, a so se žal izgubile. S tehnološkim napredkom in spremembo življenjskega sloga se dogaja, da današnji otroci ne obvladujejo določenih veščin, ki so včasih bile povsem samoumevne.

Tukaj so 3 stvari, ki so jih otroci nekoč obvladali, današnji otroci pa jih večinoma ne znajo več. 

1. Praktične spretnosti

V Jugoslaviji so otroci veliko bolj obvladali praktične veščine, ki so jim prišle prav skozi vse življenje: šivanje, pletenje, vezenje, kuhanje, obdelovanje njive, popravila elektronskih naprav, hišna opravila... Otroci so tako že ob vstopu v odraslost imeli širok nabor praktičnih znanj, zaradi katerih so lahko bolje poskrbeli zase.

2. Komunikacija

Pred razcvetom digitalnih naprav so otroci veliko več časa preživeli z drugimi ljudmi. Na ta način so se naučili pogovarjati s sovrstniki (v živo), pa tudi s starejšimi in mlajšimi posamezniki. Tudi otroci, ki so bili bolj introvertirani, so običajno znali pristopiti do ljudi in navezati stik.

3. Popravljanje stvari

V današnji potrošniško naravnani družbi je povsem običajno, da ko se nam nekaj pokvari, kupimo novo stvar. A včasih ni bilo tako. Otroci v Jugoslaviji so znali popravljati igrače, oblačila, obutev, celo pohištvo in belo tehniko. Ko se je nekaj pokvarilo ali poškodovalo, je popravilo bilo povsem samoumevno.

Kaj menite vi? Ali danes otroci res ne poznajo več teh veščin?

Prirejeno po: kafe.rs

Preberite si še:

Novo na Metroplay: Ninna Kozorog prekinila molk | N1 podkast s Suzano Lovec